Kwesta na piotrkowskich „Powązkach”
01 listopada 2011 | 20:14 | łg Ⓒ Ⓟ
Aż cztery dni miłośnicy Starego Cmentarza w Piotrkowie Trybunalskim kwestują na odnowienie zabytków tej nekropolii. W tym roku za zebrane pieniądze udało się uratować nagrobki Czesławy Chądzyńskiej-Fiszerowej, Rozalii Jabłkowskiej i Emila Żarskiego.
"Każdego roku niszczeją kolejne nagrobki, maleje ilość historycznych budowli zasługujących na ratunek. Ten cmentarz to część dziedzictwa narodowego, to własność także przyszłych pokoleń" – podkreślają członkowie Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego, które organizuje zbiórkę. Kwesta na piotrkowskim cmentarzu była pierwszą zorganizowaną w regionie łódzkim. W tym roku odbywa się już po raz 24.
Ratowanie zabytków piotrkowskiej nekropolii stało się początkowo możliwe dzięki donacji Witolda Gillera. W swoim testamencie zapisał on kwotę ponad 50 tysięcy funtów szterlingów właśnie na wsparcie piotrkowskich "Powązek". Pierwsze renowacje pokrywane były w pełni właśnie z tych pieniędzy. "Z biegiem lat znacznie większe znaczenie odgrywała kwota zbierana podczas listopadowej kwesty. Po prostu środki ofiarowane przez Gillera stopniowo się wyczerpywały" – mówi Henryk Komar, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego.
Tegoroczna kwesta trwać będzie aż cztery dni. "Sprzyja temu kalendarz. Kwestujemy w sobotę, niedzielę, poniedziałek i Wszystkich Świętych" – mówi Komar. Przy bramach wejściowych dyżurować będzie w sumie 80 wolontariuszy.
Do tej pory Towarzystwo odremontowało już ponad 100 zabytkowych nagrobków. "Zajmujemy się tymi grobami, które nie mogą liczyć na zainteresowanie ze strony rodziny" – wyjaśnia wiceprezes Towarzystwa. W 2011 roku za zebrane pieniądze udało się dokonać renowacji lub uporządkować groby Czesławy Chądzyńskiej-Fiszerowej (piotrkowskiej poetki, prozaiczki i publicystki), Rozalii Jabłkowskiej i Emila Żarskiego (uczestnika powstania styczniowego). Koszt prac wyniósł 12 tys. 100 zł. W 2010 roku odrestaurowany został nagrobek Jana Jaworskiego – lekarza wojskowego i radcy dworu (kosztowało to ponad 15 tysięcy złotych).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.