Kwesta na renowację grobu biskupa Łukasza Soleckiego
01 listopada 2024 | 12:33 | pab | Przemyśl Ⓒ Ⓟ
Jak co roku w Przemyślu prowadzona będzie kwesta na renowację starych grobów. W planie jest rekonstrukcja ogrodzenia i konserwacja grobowca zasłużonego dla miasta i Ziemi Przemyskiej biskupa Łukasza Ostoi Soleckiego. Zbiórkę prowadzi Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu.
Kilkudziesięciu wolontariuszy z puszkami można spotkać na dwóch przemyskich nekropoliach: na Cmentarzu Głównym i na Cmentarzu Zasańskim przez trzy dni – od 31 października do 2 listopada. W kwestę angażują się politycy, samorządowcy, uczniowie, nauczyciele, artyści i dziennikarze, harcerze, pracownicy urzędów oraz przedstawiciele różnych instytucji, fundacji i stowarzyszeń.
Tradycja kwestowania przed przemyskimi cmentarzami sięga 1978 roku, kiedy to przy Towarzystwie Przyjaciół Przemyśla i Regionu powstała sekcja Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzami Przemyskimi. Jej inicjatorem był sędzia Antoni Rachwał. Jego śmierć przyniosła kres corocznym zbiórkom. Reaktywowano je w 2005 r.
Od 2007 r. kwestę na cmentarzach koordynuje Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu. Od tego czasu do 2024 r. odnowiono, uporządkowano i wykonano konserwację ponad 102 nagrobków mieszkańców Ziemi Przemyskiej. W ostatnim czasie wykonano drugi etap prac konserwatorskich przy grobie rodziny Woronieckich, właścicieli fabryki fortepianów, pianin i fisharmonii „Woroniecki i Syn”, która najpierw funkcjonowała w Jaśle, a od 1887 r. w Przemyślu.
W planach na najbliższe 2 lata jest konserwacja grobowca zasłużonego dla lokalnej społeczności biskupa Łukasza Ostoi Soleckiego. Ma również zostać zrekonstruowane ogrodzenie wokół mogiły.
Łukasz Ostoja Solecki urodził się 8 sierpnia 1827 r. W 1850 r. otrzymał święcenia kapłańskie, a w 1882 r. sakrę biskupią, zostając ordynariuszem przemyskim. Podejmował wiele inicjatyw o charakterze religijnym i społecznym. Wspierał rozwój życia religijnego, jednocześnie inspirując duchowieństwo do pracy społecznej. Szczególnie bliskie było mu szkolnictwo. Dbał, by religia była nauczana w placówkach oświatowych. Zachęcał do prenumerowania dobrych czasopism. Zmarł 2 marca 1900 r. Pochowany został na Cmentarzu Głównym przy ul. Słowackiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.