Kwesty na cmentarzach
31 października 2012 | 13:54 | pab / pm Ⓒ Ⓟ
Na przemyskich cmentarzach prowadzona jest zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. 1 listopada z puszkami staną także wolontariusze Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.
Tradycja kwestowania w Przemyślu sięga 1978 r. W tym roku wolontariusze – samorządowcy, parlamentarzyści, młodzież oraz przedstawiciele różnych instytucji i organizacji działających w mieście zbierają pieniądze na renowację pola nr 16 Cmentarza Głównego, gdzie spoczywają powstańcy styczniowi, listopadowi oraz polegli w czasie wojny bolszewickiej. Jeśli starczy pieniędzy odrestaurowany zostanie także blisko 30-metrowy krzyż w wojskowej części Cmentarza Zasańskiego. Z pieniędzy z ubiegłorocznej zbiórki odnowiono zwieńczony rzeźbą Chrystusa upadającego pod krzyżem grobowiec rodziny Stanisława Stopczyńskiego, pierwszego zarządcy cmentarza.
Wolontariusze kwestują 31 października i 1 listopada w godz. 9.00-17.00. Koordynuje ją Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu.
Kwestę na rzecz potrzebujących we Wszystkich Świętych przeprowadzi również Towarzystwo Pomocy św. Brata Alberta. W Przemyślu prowadzi ono schronisko dla bezdomnych mężczyzn oraz jadłodajnię, w której codziennie stołuje się ok. 250 osób. – Zebrane pieniądze przeznaczymy głównie na żywność, także na odzież, obuwie i środki czystości – mówi Henryk Hass, prezes przemyskiego koła. Jak mówi, datki z 1 listopada stanowią ok. 5 proc. całego budżetu koła, ale jest to ważna pomoc, zwłaszcza przed zimą, kiedy wydatki rosną. – Brat Albert kwestował i my też. Jest to pewna tradycja, silna szczególnie na Podkarpaciu – opowiada.
Wolontariusze będą posiadać specjalne identyfikatory i puszki z podobizną św. Brata Alberta. Rozdawać będą obrazki i kalendarzyki zachęcające do odpisu 1 procenta podatku.
Kwesty na rzecz potrzebujących oraz na renowację nekropolii prowadzone będą także w innych miastach archidiecezji przemyskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.