Kwidzyn: akcja „Przepisujemy Biblię” na jubileusz 1050-lecia Chrztu
13 kwietnia 2016 | 18:33 | tw Ⓒ Ⓟ
Z wielkim zainteresowaniem mieszkańców Kwidzyna i okolic spotkała się akcja miejscowego muzeum zatytułowana „Przepisujemy Biblię”. W ten sposób miasto i powiat włączają się w obchody jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski.
Według dyrektora muzeum Janusza Cygańskiego jest to ciekawy, nowatorski, ale także nawiązujący do początków naszej państwowości sposób obchodzenia jubileuszu. Do organizatorów akcji dotarła informacja z Kancelarii Prezydenta RP, iż ta inicjatywa wybija się spośród innych podejmowanych w całym kraju z okazji świętowania Chrztu Polski. Inaugurując akcję, dyrektor muzeum przypomniał, że wraz z decyzją księcia Meszka I, jego państwo otworzyło się na prądy kultury łacińskiej, której niezwykle ważnym elementem było piśmiennictwo.
– Organizując jubileusz 1050-lecia chrztu Polski, postanowiliśmy skoncentrować się na piśmie. Dlatego będziemy mówić o tym, w jaki sposób zapisano chrzest Polski – podkreślał dyrektor Cygański.
Inicjatywie towarzyszy niewielka wystawa. Dzięki niej można dowiedzieć się, co o chrzcie Polski pisali kronikarze: Gall Anonim, Jan Długosz, Wincenty Kadłubek. To zaś pokazuje, w jaki sposób szerzono wiarę i kulturę chrześcijańską.
Zachętą, by odważyć się i samemu przepisać fragment Biblii, była opowieść skryby. Przedstawił ją Tomasz Bogdanowicz, kierownik działu edukacji Muzeum Zamkowego w Malborku. – Co było pierwszym materiałem piśmiennym, na którym notowano? Kamień. Żeby wykuć jedną literę, trzeba było mieć dłuto i młotek – przypomniał. W połowie XIX wieku Konstantyn von Tischendorf odnalazł w prawosławnym klasztorze św. Katarzyny na górze Synaj zapis Biblii pochodzący najprawdopodobniej z IV wieku przed Ch. Został on nazwany Kodeksem Synajskim. Obecnie jego fragmenty znajdują się w Lipsku, Londynie i Petersburgu. Według T. Bogdanowicza, przepisując ten tekst musimy być świadomi, że uczestniczymy w procesie wykuwania i zapisywania słowa Bożego.
Akcję „Przepisujemy Biblię”, kreśląc pierwsze słowo, rozpoczął Andrzej Krzysztofiak, burmistrz Kwidzyna. Kolejne dopisał ks. kan. Ignacy Najmowicz, proboszcz współkatedry św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie. Mieszkańcy miasta Pismo św. przepisywać będą przez najbliższe dwa tygodnie. Następnie księga zostanie złożona w zbiorach muzealnych.
Organizatorem akcji jest Muzeum Zamkowe w Malborku – Oddział w Kwidzynie, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Elbląskiej w Kwidzynie oraz Biblioteka Miejsko-Powiatowa w Kwidzynie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.