Łagiewniki – Msza św. z okazji Światowego Dnia Chorego
10 lutego 2024 | 16:33 | BPAK, pra | Kraków Ⓒ Ⓟ
– Uwierzmy, że Jezus w Eucharystii zamieni wodę naszych ludzkich ran, słabości, chorób w wino współczucia, pomocy i daru z siebie. Niech Najświętsza Maryja Panna – Uzdrowienie Chorych, wstawia się za nami i pomaga nam stawać się apostołami miłosierdzia – mówił bp Jan Zając podczas Mszy św., odprawionej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach z okazji obchodzonego 11 lutego Światowego Dnia Chorego.
Na początku Mszy św. głos zabrał kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie, ks. Zbigniew Bielas, który wyraził radość z przybycia tak wielu pielgrzymów, niosących krzyże codzienności, cierpienia i choroby. We wspólnej modlitwie uczestniczyli także duchowni, siostry zakonne, opiekuni chorych, pracownicy i wolontariusze Caritas oraz przedstawiciele służby zdrowia.
W homilii bp Jan Zając przypomniał słowa z papieskiego orędzia na tegoroczny Światowy dzień Chorego: „Przyszliśmy na świat, ponieważ ktoś nas przyjął, jesteśmy stworzeni do miłości, jesteśmy powołani do komunii i braterstwa. Ten wymiar naszego jestestwa podtrzymuje nas szczególnie w okresach choroby i słabości”.
Bp Zając wskazał, że Maryja przyszła w Kanie Galilejskiej z pomocą młodym ludziom. Cud wyproszony przez Matkę u Syna był pierwszym znakiem ratowania ludzi w trudnej sytuacji. To był początek historii orędownictwa Maryi u Boga. Potwierdzeniem tej pomocy jest święto Matki Bożej z Lourdes, które jest czasem szczególnej wdzięczności za łaski wypraszane przez chorych.
– Dzisiaj to Sanktuarium Bożego Miłosierdzia staje się miejscem szczególnej obecności Matki Najświętszej przy boku Jej Syna. Możemy śmiało powiedzieć, że tu jest nasza Kana Galilejska – powiedział krakowski biskup pomocniczy. – Uwierzmy, że Jezus w Eucharystii zamieni wodę naszych ludzkich ran, słabości, chorób w wino współczucia, pomocy i daru z siebie – zachęcał duchowny.
Na zakończenie Mszy św. dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej, ks. Tomasz Stec, wyraził wdzięczność tym, którzy opiekują się chorymi, za ich wierną i troskliwą służbę oraz pochylanie się z miłością nad drugim człowiekiem. Przypomniał słowa papieża Franciszka, który miejsca opieki nad chorymi nazwał „gospodami miłosiernego Samarytanina”.
W czasie Eucharystii zebrani mogli przyjąć sakrament namaszczenia chorych. Po uroczystości kapłani i pielgrzymi spotkali się w domu duszpasterskim na ciepłym posiłku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.