Łagiewniki: prelekcja Romana Kluski na pielgrzymce przedsiębiorców
05 grudnia 2011 | 16:40 | dziar Ⓒ Ⓟ
Blisko 300 przedsiębiorców z różnych stron Polski uczestniczyło 4 grudnia w VIII pielgrzymce duszpasterstwa przedsiębiorców i pracodawców „Talent” do Łagiewnik. Z prelekcją na temat swojej działalności biznesowej i etycznym wymiarze działalności gospodarczej wystąpił znany biznesmen Roman Kluska, twórca spółki „Optimus”.
Pielgrzymkę pod hasłem „Być bogatym przed Bogiem” rozpoczęła Msza św. w bazylice łagiewnickiej. Kard. Stanisław Nagy zaapelował w homilii, aby podsumowując miniony rok „zrobić bilans z okazywanego bliźnim miłosierdzia”, gdyż „biedy polskiej jest dużo i nie możemy być wobec niej obojętni”.
Kardynał wskazywał na różne obszary życia, wymagające wyobraźni miłosierdzia, w pierwszym rzędzie na „ostatnie koncepcje zabijania niewinnych dzieci”. Pogratulował duszpasterstwu „Talent” – „dobrej drogi”. – „Jesteście tłumem, a byliście garstką” – mówił.
Po Mszy św. odbyło się spotkanie uczestników pielgrzymki w auli im. Jana Pawła II, którego gościem był Roman Kluska – polski przedsiębiorca, twórca giełdowej spółki Optimus SA oraz Laureat Nagrody Kisiela 2003 za „Walkę z bezprawiem aparatu państwowego”.
Kluska, od połowy lat 80. czołowy producent komputerów, współtwórca m.in. polskiego portalu Onet.pl, był jednym z najbogatszych polskich biznesmenów. Po dobrowolnym odejściu z „Optimusa”, zaangażował się głównie w działalność filantropijną. Aresztowany w 2002 r. pod zarzutem wyłudzenia przez „Optimus” 30 mln zł z podatku VAT. W 2003 r. NSA uchylił wszystkie zaskarżone decyzje. Spektakularne aresztowanie i głośna w opinii publicznej sprawa Kluski, ukazała m.in. poważne nieprawidłowości w działaniu szczególnie resortu finansów, sprawiedliwości i obrony. Kluska był także m.in. od 2007 r. doradcą premiera Jarosława Kaczyńskiego.
Podczas spotkania w Łagiewnikach Roman Kluska mówił m.in. o etycznych zasadach budowania swojej firmy oraz o tym, jakie dobro może wyniknąć ze znalezienia się w „sytuacji bezprawia i po ludzku beznadziejnej”.
Opowiadał o swoim osobistym poszanowaniu „każdej kartki papieru w firmie”, uważnym wsłuchiwaniu się w głos załogi i jej utożsamianiu się z dobrem firmy.
„Firma oparta o etykę chrześcijańską jest bezkonkurencyjna w stosunku do firmy opartej wyłącznie o procedury” – podkreślił. Opisywał dramatyczne sytuacje z własnego doświadczenia, gdy „uczciwa praca zostaje zastąpiona warunkiem dobrych relacji z władzą”. Przypomniał szczegóły swojego dramatycznego aresztowania i – jako „groźnego przestępcy” – skucia i odizolowania w specjalnej klatce oraz zatrzymania w czteroosobowej celi.
Pobyt w więzieniu nazwał „prawdziwą próbą sił i wiary”. „Nie byłoby mnie tutaj gdyby nie św. s. Faustyna i słowa ‘Jezu, ufam Tobie’, które non stop powtarzałem” – mówił Kluska w Łagiewnikach.
Podczas pielgrzymki zostały także wręczone wyróżnienia osobom zasłużonym w działalności na rzecz wartości ewangelicznych w biznesie. Otrzymali je małżonkowie z Warszawy, Kielc, przedsiębiorca z Dębicy i kapłan z Krakowa.
Ks. Grzegorz Piątek SCJ, krajowy koordynator duszpasterstwa „Talent” podsumował krótko 12 rok działalności. Było to m.in.: 180 uczestników czterech spotkań rekolekcyjnych, 430 uczestników tzw. „spotkań z Talentem”, organizowanych w różnych miastach i miejscowościach Polski, 2 konferencje naukowe w Krakowie z udziałem ok. 200 osób oraz 75 uczestników warsztatów dla małżeństw.
Duszpasterskie spotkania „Talentu”, prowadzone przez księży sercanów – warsztaty, rekolekcje, dni skupienia, pielgrzymki, wykłady, konferencje – gromadzą od 12 lat setki osób związanych z małym i średnim biznesem w całym kraju. W skali roku jest to co najmniej 700 osób.
Środowiska „Talentu” spotykają się cyklicznie w Krakowie, Warszawie, Lublinie, Kielcach, Piekarach Śląskich, Koszycach Małych k. Tarnowa, Dębicy, Bielsku-Białej, Kotlicach, Gdańsku i Wrocławiu. Do spotkań ogólnopolskich należy adwentowa pielgrzymka do Łagiewnik, majowa do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu oraz zagraniczna – do sanktuariów Włoch, Ziemi Świętej itp.
W tym roku w Łagiewnikach pojawił się po raz pierwszy gość z Londynu. To Sebastian Zoryk, który prowadzi portal chrześcijański dla Polonii angielskiej „życie4you”. – „To serwis społeczno –informacyjny dla chrześcijan, wspólnot, stowarzyszeń, grup przyjaciół. Chcielibyśmy nawiązać współpracę z Talentem, po to przyleciałem z Londynu do Krakowa” – deklaruje w rozmowie z KAI.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.