Łamanie barier
25 czerwca 2018 | 12:53 | Krzysztof Tomasik | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Wizyta Franciszka w genewskiej siedzibie Światowej Rady Kościołów z okazji 70. rocznicy jej powstania była najbardziej znaczącym wydarzeniem ekumenicznym jego pontyfikatu. Przypomnijmy, że członkowie ŚRK to 350 Kościołów skupiających chrześcijan protestantów i prawosławnych reprezentujących ok. 500 mln wiernych wobec prawie 1,3 mld wiernych Kościoła katolickiego, który do ŚRK nie należy, ale od czasu powstania organizacji ściśle z nią współpracuje w kwestiach takich jak pokój, prawa człowieka, pomoc humanitarna i migracja.
Choć – jak mówi kard. Kurt Koch, watykański „minister ds. ekumenizmu” – jedną z największych barier w ekumenizmie jest brak „trwałego porozumienia” w sprawie celu ruchu ekumenicznego, to Franciszek wezwał chrześcijan, aby „przełamali bariery podejrzeń i lęków”, które podzieliły ich od czasów reformacji w XVI wieku, i by po wiekach konfliktów „miłość pozwoliła spotykać się nam jako bracia i siostry”.
W mieście reformatora Jana Kalwina zaapelował do chrześcijan wszystkich denominacji, żeby zdobyli się na „odwagę zmieniania biegu historii, która doprowadziła nas do wzajemnej nieufności i wyobcowania”.
Przestrzegł przed chrześcijaństwem sprowadzanym do jakiejś organizacji pozarządowej, tym bardziej że niektórzy z krytyków ŚRK mówią, iż stała się zbiurokratyzowana i niemrawa.
Franciszek wezwał do większej współpracy Kościołów, aby szerzyły ewangeliczne wartości i współpracowały w kwestiach takich jak zwalczanie ubóstwa, niesprawiedliwość oraz ochrona środowiska naturalnego. – Wiarygodność Ewangelii jest poddawana próbie przez sposób, w jaki chrześcijanie reagują na wołanie tych, którzy w każdym zakątku ziemi niesprawiedliwie są ofiarami tragicznego narastania wykluczenia – powiedział papież.
Sam fakt, że Franciszek osobiście przybył do Genewy z okazji rocznicy ŚRK zamiast wysłać delegata, pokazał, po raz kolejny, że ekumenizm jest mu bardzo bliski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Dziennikarz Katolickiej Agencji Informacyjnej