Drukuj Powrót do artykułu

Łamanie barier

25 czerwca 2018 | 12:53 | Krzysztof Tomasik | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. WCC

Wizyta Franciszka w genewskiej siedzibie Światowej Rady Kościołów z okazji 70. rocznicy jej powstania była najbardziej znaczącym wydarzeniem ekumenicznym jego pontyfikatu. Przypomnijmy, że członkowie ŚRK to 350 Kościołów skupiających chrześcijan protestantów i prawosławnych reprezentujących ok. 500 mln wiernych wobec prawie 1,3 mld wiernych Kościoła katolickiego, który do ŚRK nie należy, ale od czasu powstania organizacji ściśle z nią współpracuje w kwestiach takich jak pokój, prawa człowieka, pomoc humanitarna i migracja.

Choć – jak mówi kard. Kurt Koch, watykański „minister ds. ekumenizmu” – jedną z największych barier w ekumenizmie jest brak „trwałego porozumienia” w sprawie celu ruchu ekumenicznego, to Franciszek wezwał chrześcijan, aby „przełamali bariery podejrzeń i lęków”, które podzieliły ich od czasów reformacji w XVI wieku, i by po wiekach konfliktów „miłość pozwoliła spotykać się nam jako bracia i siostry”. 

W mieście reformatora Jana Kalwina zaapelował do chrześcijan wszystkich denominacji, żeby zdobyli się na „odwagę zmieniania biegu historii, która doprowadziła nas do wzajemnej nieufności i wyobcowania”.

Przestrzegł przed chrześcijaństwem sprowadzanym do jakiejś organizacji pozarządowej, tym bardziej że niektórzy z krytyków ŚRK mówią, iż stała się zbiurokratyzowana i niemrawa.

Franciszek wezwał do większej współpracy Kościołów, aby szerzyły ewangeliczne wartości i współpracowały w kwestiach takich jak zwalczanie ubóstwa, niesprawiedliwość oraz ochrona środowiska naturalnego. – Wiarygodność Ewangelii jest poddawana próbie przez sposób, w jaki chrześcijanie reagują na wołanie tych, którzy w każdym zakątku ziemi niesprawiedliwie są ofiarami tragicznego narastania wykluczenia – powiedział papież.

Sam fakt, że Franciszek osobiście przybył do Genewy z okazji rocznicy ŚRK zamiast wysłać delegata, pokazał, po raz kolejny, że ekumenizm jest mu bardzo bliski.

Wersja do druku

Przeczytaj także

22 czerwca 2018 07:07

"Pielgrzymka ekumeniczna" Franciszka do Genewy

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.