Łańcut: Dzień Wspólnoty Caritas Archidiecezji Przemyskiej
07 kwietnia 2013 | 19:17 | pab Ⓒ Ⓟ
Kilkaset osób bierze udział w Dniu Wspólnoty Caritas Archidiecezji Przemyskiej, który odbywa się w Łańcucie z okazji przypadającego dzisiaj święta patronalnego tej organizacji.
W archidiecezji przemyskiej istnieje ponad 120 Szkolnych Kół Caritas, skupiających ok. 800 osób oraz prawie 80 Zespołów Parafialnych, które liczą ok. 650 osób. – Wiele grup również wykazuje działalność charytatywną, ale nie funkcjonują pod szyldem Caritas – mówi ks. Marek Dec, wicedyrektor przemyskiej Caritas.
Jak mówi na podstawie rozmów z wolontariuszami, najwięcej radości przynosi im to, że rozpoznają i odpowiadają na potrzeby swoich środowisk. – W jednej z parafii młodzież najpierw przeszła z życzeniami świątecznymi, zorientowali się wtedy jakie są potrzeby ludzi i przeprowadzili zbiórkę, później ofiarując konkretną pomoc. W innej miejscowości szkolne koło wspiera rówieśników w zakupie biletów autobusowych – opowiada ks. Dec.
Przyznaje, że widoczny jest wzrost liczby potrzebujących lub są oni bardziej zauważani. – Nawet jeśli nie jesteśmy w stanie całkowicie pomóc, to staramy się przynajmniej częściowo zaradzić czyimś potrzebom. Caritas ma zrzeszać ludzi dobrej woli. Przekonujemy się, że im więcej ludzi, którzy razem chcą działać, tym bardziej różne akcje się udają. W pojedynkę można też dużo zrobić, ale działanie wspólne jest bardziej skuteczne – mówi ks. Marek Dec.
Caritas Archidiecezji Przemyskiej prowadzi kilka schronisk i jadłodajni, ośrodki rekolekcyjne oraz stacje opieki, wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, Centrum Medyczno-Charytatywne, domy pomocy, świetlice czy Dom Matki i Dziecka.
W ub. roku przemyska Caritas wydała ponad 109 tys. posiłków, ufundowała wyprawki szkolne dla 4,5 tys. dzieci, a na turnusach wakacyjnych przyjęła 1500 dzieci i młodzieży z parafii diecezji oraz 130 dzieci polonijnych z Ukrainy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.