O nowej ewangelizacji w sanktuariach
15 lutego 2019 | 09:12 | xpk / pw | Łask Ⓒ Ⓟ
Przewodniczący Komisji ds. Nowej Ewangelizacji, ds. Sanktuariów i ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek działający przy Konferencji Episkopatu Polski spotkali się w Kolegiacie Łaskiej – najstarszym sanktuarium maryjnym archidiecezji łódzkiej, aby rozmawiać nt. sanktuariów i ewangelizacji.
– W Stolicy Apostolskiej coraz częściej się mówi o sanktuariach – miejscach pielgrzymkowych – jako miejscach ewangelizacji, stąd to nasze dzisiejsze spotkanie – tłumaczy abp Grzegorz Ryś. – Chcemy wraz z księżmi biskupami oraz ojcami paulinami z Jasnej Góry porozmawiać i zastanowić się nad tym tematem – dodaje metropolita łódzki.
Wybór Łasku nie był przypadkowy, gdyż to właśnie tam znajduje się najstarszy cudowny wizerunek Matki Bożej, który od wieków otaczany jest czcią przez mieszkańców ziemi łódzkiej. Uczestnicy spotkania nawiedzili kaplicę Matki Bożej w kolegiacie łaskiej, zajrzeli do skarbca kolegiaty, a następnie udali się na rozmowy do domu kustosza sanktuarium.
Na zaproszenie metropolity łódzkiego arcybiskupa Grzegorza Rysia, przewodniczącego Komisji ds. Nowej Ewangelizacji przy KEP, odpowiedzieli bp Krzysztof Zaradko z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej – przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek KEP, bp Henryk Ciereszko z diecezji białostockiej – przewodniczący Zespołu ds. Sanktuariów KEP oraz ojcowie paulini z Jasnej Góry, którzy jako przedstawiciele Narodowego Sanktuarium są ekspertami w temacie działania sanktuariów.
W listopadzie ubiegłego roku w Watykanie odbył się I Międzynarodowy Kongres Rektorów i Pracowników Sanktuariów, którego motto brzmiało: „Sanktuaria jako otwarta brama nowej ewangelizacji”. W międzynarodowym spotkaniu wzięło udział 600 osób reprezentujących sanktuaria działające w najdalszych zakątkach świata.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.