50 lat Duszpasterstwa Akademickiego „Piątka”
06 czerwca 2015 | 23:01 | az Ⓒ Ⓟ
Były wspomnienia, rozmowy i spotkania po latach, była radość i łzy wzruszenia – tak studenci, absolwenci i księża związani z Duszpasterstwem Akademickim „Piątka” świętowali jego 50 – lecie. Centralnym punktem uroczystości była Msza Święta, która była podziękowaniem za to niezwykłe półwiecze łódzkiego duszpasterstwa.
We wstępie Ks. Łukasz Tarnawski duszpasterz akademicki przywitał serdecznie wszystkich przybyłych kapłanów, byłych i obecnych duszpasterzy akademickich, jak również byłych i obecnych członków duszpasterstwa oraz poprosił o sprawowanie Eucharystii abp. Marka Jędraszewskiego metropolitę łódzkiego i ogólnopolskiego opiekuna duszpasterstw akademickich.
W homilii abp Jędraszewski odniósł się do odbywającego się miesiąc temu w Łodzi kongresu CCEE poświęconego właśnie duszpasterstwom akademickim i słów kardynała Zenona Grocholewskiego w których podkreślał on, że prawdziwy postęp musi brać pod uwagę pełna formację człowieka, a więc nie tylko przekazanie wiedzy. Chodzi o to by środowisko akademickie było tym szczególnym środowiskiem współczesności w którym obok przekazywania wiedzy i informacji ma miejsce prawdziwa troska o rozwój duchowy człowieka.
Tylko integralny rozwój młodego człowieka, a więc intelektu i ducha może być lekarstwem na szerząca się dyktaturę relatywizmu. Prawdziwa kultura to taka, której wytwory służą dobru człowieka – mówił metropolita łódzki. Dlatego należy unikać rzeczy, które działają wbrew człowiekowi oraz jego naturze i wracać do rdzenia i kultury i nauki i człowieczeństwa, a rdzeniem tym jest Jezus Chrystus. Bez Niego człowiek nie jest w stanie zrozumieć siebie, ani tego kim jest ani tego dokąd zmierza.
Nie zrozumiemy siebie, swojej godności,, sensu swojego życia bez Jezusa Chrystusa. Do Niego trzeba nam dążyć, Jego poznawać i Jego naśladować oraz głosić i Jemu należy okazywać wdzięczność. Dlatego dzisiaj w tym szczególnym dniu musi towarzyszyć nam również wdzięczność wobec Boga za duszpasterstwo „Piątka” – mówił Ksiądz Arcybiskup – bo właśnie tutaj pod „Piątką” można uczyć się Chrystusa, a przez to i prawdziwego człowieczeństwa dającego poczucie radości i mocy – dodał abp Jęraszewski.
Pierwsze spotkania akademickie przy łódzkiej katedrze rozpoczęły się w 1964 r. Prowadził je ks. dr Norbert Rucki, a po kilku miesiącach zastąpił go ks. mgr Ryszard Salski. Pierwszym nominowanym duszpasterzem braci studenckiej, na blisko 10 lat został ks. Jan Sobczak – wikariusz parafii katedralnej.
Wielu studentów obawiając się represji korzystało z duszpasterstwa ogólnego. Do duszpasterstwa akademickiego uczęszczało około 30 % studentów. Rotacyjnie przez ośrodek w ciągu roku przechodziło około 1000 studentów. Spotkania duszpasterskie odbywały się każdego wieczoru.
W roku 1972 ks. Jan Sobczak został członkiem Komisji Episkopatu do Spraw Apostolstwa Świeckich, której przewodniczył ks. kard. Karol Wojtyła. Z tego czasu pochodzą relikwie św. Jana Kantego ofiarowane przez kard. Wojtyłę dla ośrodka „Piątka”. Relikwie zostały umieszczone w drewnianym krzyżu stojącym na ołtarzu kaplicy akademickiej.
Kolejny ważny okres w życiu „Piątki” to przełom po 1989 roku. Rozpoczęły się nowe spotkania modlitewne i formacyjne. Polityczne otwarcie na świat, oznaczało możliwość wyjazdów na Europejskie Spotkania Młodych organizowane przez braci ze wspólnoty w Taize: m.in. w Pradze, Budapeszcie, Wiedniu, Monachium. DA 5 rozpoczęło także organizację pielgrzymek do samego Taize, również do La Salette, Rzymu. Podjęto również akcję wakacyjnej wymiany młodzieży polskiej ze studentami z Getyngi.
Z czasem duszpasterstwo coraz bardziej rozwijało swoją działalność. Wydawane były śpiewniki, broszury, a także miesięcznik społeczno-kulturalny WIDOKI, który osiągnął nakład 2000 egzemplarzy. Rozszerzano ofertę wspólnych wyjazdów wakacyjno – zimowych. W 1993 r. duszpasterstwo było członkiem założycielem Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej. W jego ramach organizowało m.in. Drogę Krzyżową ulicami Łodzi w Wielki Piątek, która gromadziła kilka tysięcy ludzi. Dzięki powstaniu akademickiego zespołu wokalno-instrumentalnego nagrano kilka płyt CD (1995: Głośmy miłość, 1995: Chwała Panu – Śpiewy z Taize, 1998: Hymny Światowych Dni Młodzieży).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.