10 lat obecności karmelitanek bosych w Tarnowie
06 grudnia 2010 | 17:56 | eb Ⓒ Ⓟ
Nie jedzą mięsa, nie mają radia, telewizji i Internetu. Ponad 8 godzin poświęcają na modlitwę a 4,5 na pracę – karmelitanki bose posługują w Tarnowie już 10 lat. Z tej okazji w poniedziałkowy wieczór w klasztorze została odprawiona uroczysta Msza św., której przewodniczył bp tarnowski Wiktor Skworc.
W homilii przypomniał, że Karmel w języku hebrajskim oznacza „ogród Boży” lub „winnicę Bożą”. Wyjaśnił, że jest to miejsce nieustannej modlitwy i budowania pomostu między niebem i ziemią. Dodał, że „ukryte życie sióstr karmelitanek, modlitwy i ofiary dla pomnożenia chwały Bożej i świętości w Kościele tarnowskim, przynosi duchowe owoce, z których korzystają zarówno duchowni jak i wierni świeccy”.
Ordynariusz tarnowski wyraził wdzięczność karmelitankom. „Dzięki modlitwie sióstr dokonuje się cud przemiany wielu ludzkich serc. Dla mieszkańców Tarnowa i okolic klasztor karmelitanek stał się miejscem, w którym doświadczają Bożego pokoju, w którym zawsze mogą prosić o modlitwę w trudnych i bolesnych doświadczeniach. Umacnia się w ten sposób duchowa więź Kościoła jako wspólnoty w drodze, której członkowie nawzajem się wspomagają i umacniają w wierze. W tym miejscu doświadczamy komunii z Bogiem i Kościołem” – powiedział kaznodzieja.
Tarnowskie karmelitanki nie jedzą mięsa, nie mają radia, telewizji i Internetu. Ponad 8 godzin poświęcają na modlitwę a 4,5 na pracę – haftują, robią różańce i figurki gipsowe, jedna z sióstr maluje obrazy. W tarnowskim klasztorze mieszka 21 karmelitanek bosych, 18 z nich nie opuszcza murów klasztoru. Najstarsza ma 72 lata, najmłodsza 23. W czasie 10 lat do tarnowskiego klasztoru wstąpiło i śluby przyjęło 6 sióstr.
Codziennie siostry otrzymują kilkanaście próśb o modlitwę w intencji zdrowia, ale też o nawrócenie, znalezienie drogi życiowej. Prośby przychodzą z całej Polski a także z Kanady i Stanów Zjednoczonych.
Karmelitanki cieszą się, że od kilku lat wiele ludzi wraca z podziękowaniami za to, że ich modlitwy zostały wysłuchane.
Msze św. w Karmelu, który znajduje się przy ul. Krzyskiej 19 są codziennie o 6.30, w niedzielę o 7.30. Z siostrami można się kontaktować telefonicznie (pod nr tel. 14 627 61 22) i listownie.
13 grudnia 2000 r. bp Wiktor Skworc poświęcił klasztor karmelitanek bosych i dokonał ceremonii zamknięcia klauzury papieskiej w nowo wybudowanym klasztorze. Zamieszkało w nim 15 sióstr karmelitanek. Siostry przyjechały z klasztoru karmelitanek bosych w Katowicach.
Zakon karmelitański, nawiązujący w swej nazwie do tradycji pustelniczej Góry Karmel w Palestynie, jest jednym z zakonów o najostrzejszej regule w Kościele katolickim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.