Drukuj Powrót do artykułu

25 lat Radia Maryja

04 grudnia 2016 | 11:29 | ar, Radio Maryja / mz Ⓒ Ⓟ

Rodzina Radia Maryja z kraju i zagranicy świętowała w sobotę 25-lecie istnienia katolickiej rozgłośni. Obchody rocznicowe rozpoczęły się modlitwą różańcową, w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Bema w Toruniu, o godz. 12.30. Następnie odbył się galowy koncert „Piękna nasza Polska cała” w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Centralnym punktem obchodów była Eucharystia o godz. 15.30, której przewodniczył ks. abp. Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, parlamentarzyści oraz samorządowcy. Do Torunia przybyli także liczni słuchacze z Polski i zagranicy.

W tym roku odbyła się również konsekracja świątyni pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II będąca wotum wdzięczności za pontyfikat Papieża Polaka. Dzięki staraniom redemptorystów powstaje także toruńska geotermia.

Uroczystości 25-lecia powstania Radia Maryja odbędą się także w Bydgoszczy, będą miały miejsce 8 grudnia o godz. 18.00 w bazylice św. Wincentego a Paulo.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie 8 grudnia 1991 r. w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycje docierały tylko do słuchaczy w Toruniu, Bydgoszczy i okolicznych miejscowości. Dzięki przekazowi satelitarnemu i internetowemu Radio Maryja słyszalne jest na całym świecie.

Przez 25 lat istnienia Radia Maryja wyrosły takie dzieła jak: Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, Nasz Dziennik, Telewizja Trwam.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

13 lat Radia Maryja

07 grudnia 2004 | 23:27 | pb //mr Ⓒ Ⓟ

W Toruniu świętowano trzynastą rocznicę istnienia Radia Maryja. Mszy w kościele św. Józefa przewodniczył biskup toruński Andrzej Suski.

W homilii biskup świdnicki Ignacy Dec nazwał Radio Maryja nieocenionym darem od Boga na trudne czasy ojczyzny i Kościoła. Dziękował Bogu za to, że pozwolił o. Tadeuszowi Rydzykowi stworzyć tak doniosłe dzieło dla Kościoła w Polsce, dla polskiej kultury i Polonii. – Stworzenie i utrzymanie tego dzieła jest wielkim cudem – stwierdził kaznodzieja.
Wskazał, że w świecie trwa walka o obecność Boga w życiu publicznym. Na froncie tej walki jest Radio Maryja. Walka ta nie jest wymierzona nigdy w człowieka, lecz przeciwko antywartościom: kłamstwu, hipokryzji, manipulacji itd. Zdaniem biskupa świdnickiego, Radio Maryja demaskuje przewrotne działania ateistów, liberałów, libertynów i postmodernistów, którzy dążą do niszczenia tego, co katolickie i polskie. Dlatego nie dziwimy się, że jest tak atakowane przez niektóre media – dodał bp Dec.
Podkreślił, że Radio Maryja czytelnie uczestniczy w potrójnej misji Kościoła: ewangelizacyjnej, liturgiczno-modlitewnej i charytatywnej. Uczy miłości Boga, Kościoła i ojczyzny, prawdy, dobra i piękna.
– Tak wielu ludzi nie dopuszcza myśli, że kiedykolwiek miałoby zabraknąć tego katolickiego głosu w naszych domach – powiedział kaznodzieja, wywołując tymi słowami owację zgromadzonych. Zauważył też, że Radio Maryja „jest głosem wolnym, nie ulega naciskom politycznym. Jedyny nacisk płynie dla tego radia z Ewangelii”.
Biskup świdnicki życzył, aby Radio Maryja pomagało wszystkim stawać się świętymi na wzór Matki Bożej.
Bp Suski zapewnił zebranych o duchowej łączności ze zgromadzonymi Jana Pawła II, który – jak podkreślił ordynariusz toruński – od chwili narodzin Radia Maryja wspiera tę rozgłośnię swoją modlitwą i otwiera przed nią horyzonty ewangelizacji, wskazując też sposoby jej prowadzenia. Podziękował Ojcu Świętemu za duchową pomoc dla Radia Maryja i Telewizji „Trwam”, a także za papieski dar – ornat, będący „znakiem ojcowskiej pamięci”.
Wśród koncelebransów mszy byli: abp senior Marian Przykucki, „ojciec chrzestny” Radia Maryja, który – jak przypomniał bp Suski – 13 lat temu, jako biskup chełmiński, swoim dekretem powołał je do życia jako „rozgłośnię katolicką”; biskup świdnicki Ignacy Dec, biskup drohiczyński Antoni Dydycz, biskup kaliski Stanisław Napierała, biskup łomżyński Stanisław Stefanek oraz biskupi pomocniczy: Edward Frankowski z Sandomierza, Paweł Socha z Zielonej Góry, Józef Szamocki z Torunia, Tadeusz Werno z Koszalina, a także ks. infułat Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli” i ks. prałat Zdzisław Peszkowski, kapelan Rodzin Katyńskich. Obecna była matka ks. Jerzego Popiełuszki, Marianna.
Radio Maryja rozpoczęło nadawanie 8 grudnia 1991 r. w Toruniu i Bydgoszczy. – Nadajnik, katechizm i trochę muzyki: to wydawało się być najlepszym pomysłem na zorganizowanie toruńskiej rozgłośni – tak o początkach Radia mówi jego założyciel i dyrektor o. Tadeusz Rydzyk. W 1994 r. było już ono rozgłośnią ogólnopolską, a od 2002 r. ma status nadawcy społecznego.
Radio jest własnością warszawskiej prowincji oo. redemptorystów. Pracuje w nim 8 kapłanów tego zgromadzenia (o. Piotr Andrukiewicz, o. Jacek Cydzik, o. Piotr Dettlaff, o. Janusz Dyrek, o. Waldemar Gonczaruk, o. Jan Król, o. Grzegorz Moj i o. Tadeusz Rydzyk), siostry zakonne i ponad 200 osób świeckich, które – według informacji Radia Maryja – nie biorą za pracę wynagrodzenia.
Sztandarową audycją w codziennym programie Radia Maryja są „Rozmowy niedokończone”, określane jako publicystyczna część programu Radia. W „Aktualnościach” redaktorzy „Naszego Dziennika” komentują najważniejsze wydarzenia społeczne w Polsce i na świecie. Dwa razy dziennie – rano i po południu – nadawane są katechezy, które mają służyć pogłębieniu formacji chrześcijańskiej słuchaczy.
Na antenie Radia można także wysłuchać felietonów z cyklu „Myśląc Ojczyzna” czy „Spróbuj pomyśleć”. Felietonistami rozgłośni są m.in. prof. Piotr Jaroszyński, o. Mieczysław Krąpiec OP i red. Ewa Polak-Pałkiewicz. Oprócz tego rozgłośnia transmituje uroczystości religijne i Msze Święte, prowadzi na swojej antenie modlitwę różańcową, koronkę do Miłosierdzia Bożego i Liturgię Godzin.
Radio nie nadaje reklam ani programów sponsorowanych. Utrzymuje się z darowizn swoich słuchaczy. Audycje transmituje na falach ultrakrótkich, w dolnym lub górnym zakresie przez stacje naziemne w Polsce, Rzymie i Stanach Zjednoczonych oraz za pośrednictwem satelitów od Bieguna Północnego do Afryki, od Uralu do Wysp Kanaryjskich, od Alaski po Kubę. Można go także słuchać w internecie.
W marcu 2002 r. Konferencja Episkopatu Polski powołała Zespół ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja, którym kieruje abp Sławoj Leszek Głódź.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

10 lat Radia Maryja

08 lipca 2001 | 12:06 | mo //pj Ⓒ Ⓟ

Nadajnik, katechizm i trochę muzyki: to wydawało się być najlepszym pomysłem na zorganizowanie toruńskiej rozgłośni – tak o początkach Radio Maryja mówi jego założyciel i dyrektor ks. Tadeusz Rydzyk. Po dziesięciu latach działalności Radio Maryja jest najpopularniejszą rozgłośnią katolicką w Polsce.

Radio Maryja swoim *zasięgiem ogarnia prawie całą powierzchnię Polski*. Dociera także do odbiorców w Chicago, Detroit, Toronto i Londynie. Codziennie słucha go *ok. 6 mln wiernych słuchaczy*. Radio ma dziś nie tylko dużą grupę zwolenników, ale także przeciwników. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podczas posiedzenia 19 czerwca jednogłośnie przyznała Radiu Maryja *status nadawcy społecznego*, co oznacza między innymi, że Radio zostało zwolnione z opłaty koncesyjnej.
. Radio Maryja nadaje nieprzerwanie od 8 grudnia 1991 r., jest rozgłośnią o charakterze społecznym. Audycje transmituje na falach ultrakrótkich, poprzez stacje naziemne w Polsce, Rzymie i Stanach Zjednoczonych oraz za pośrednictwem satelitów.
. W rozgłośni pracują ojcowie redemptoryści, siostry nazaretanki i siostra ze Zgromadzenia SS. Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo oraz 200 świeckich. Wszyscy wykonują swoją pracę bezinteresownie. Radio utrzymuje się z dobrowolnych ofiar ludzi.
. Program wypełnia modlitwa i katecheza; ważną rolę odgrywa kontakt ze słuchaczami. Wokół rozgłośni zgromadziła się olbrzymia rzesza słuchaczy, tworzących Rodzinę Radia Maryja, żywo reagująca na apele pracowników radia.
. Radio powołało m.in. Społeczny Komitet Ratowania Stoczni Gdańskiej i Przemysłu Okrętowego, Instytut Edukacji Narodowej, Fundację „Nasza Przyszłość”. Zorganizowało także 100-tysięczny marsz w obronie życia oraz zebrało 3 mln podpisów pod protestami wobec prób legalizacji aborcji.
. W czasie powodzi, która nawiedziła Polskę w 1997 roku Rodzina Radia Maryja utworzyła w Częstochowie Ogólnopolski Sztab Pomocy Powodzianom. W ciągu niespełna miesiąca Sztab wysłał ponad 3,5 tys. ton najpotrzebniejszych towarów dla powodzian.
. 14 września 1997 roku został zainicjowany na antenie RM Ruch Podwórkowych Kółek Różańcowych. Dziś Ruch skupia około 33,5 tys. dzieci, które codziennie modlą się razem o ustalonej godzinie. Koła działają na terenie całej Polski, a także w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Szwecji i Norwegii.
. Audycje radia nie tylko pogłębiają wiarę, ale dają poczucie więzi i tożsamości z pewną formacją w Polskim społeczeństwie. Radio żyje problemami zwykłych ludzi, wychodzi naprzeciw ich potrzebom moralnym i duchowym. Ważnym elementem integrującym słuchaczy są doroczne pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę.
. W 1995 roku Radio Maryja zaangażowało się w kampanię wyborczą. Na antenie padały oskarżenia pod adresem niektórych kandydatów. Komisja Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu wydała wówczas specjalne oświadczenie, w którym bezskutecznie domagała się sprostowania nieprawdziwych informacji.
. Krytyczne uwagi wobec toruńskiej rozgłośni zgłosił w 1997 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp. Dotyczyły one metodycznych uchybień współpracy kościelnego Radia z hierarchią i posługiwania się hałaśliwą metodą walki politycznej. – Hałaśliwa metoda walki, jaką w niektórych audycjach posługuje się Radio Maryja, może nie zasługiwałaby na uwagę, gdyby nie lekceważenie autorytetów, w tym także zwykłych przepisów dotyczących obywateli – napisał kard. Glemp.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.