20 lat temu powstała diecezja toruńska
24 marca 2012 | 23:00 | xpb Ⓒ Ⓟ
Kilkuset kapłanów, przedstawiciele władz samorządowych i tłumy wiernych uczestniczyły w uroczystej Mszy św. w 20. rocznicę ustanowienia diecezji toruńskiej. Główne obchody rozpoczęły się w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu.
Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył metropolita gdański abp Leszek Sławoj Głódź. Na rozpoczęcie bp Andrzej Suski, biskup toruński, wymienił osiągnięcia dwóch dekad: seminarium duchowne, Caritas, wydział teologiczny, ośrodki rekolekcyjne, bursy dla uczniów i studentów i inne dzieła miłosierdzia.
W homilii bp Józef Szamocki wezwał zgromadzonych i wszystkich diecezjan do wiernego naśladowania Patronki diecezji – Matki Bożej – w swoich codziennych życiowych wyborach i do przyjmowania z ufnością woli Boga.
„W bramach Torunia – jak w herbie – stanął anioł i poprosił, byśmy przyjęli Jezusa” – powiedział biskup i zaznaczył, że ta chwila zmieniała życie wielu ludzi – przede wszystkim bpa Suskiego, który odpowiedział na wezwanie i stał się pierwszym biskupem nowej diecezji.
Na zakończenie Mszy św. poświęcono tablicę pamiątkową ostatniego biskupa chełmińskiego Mariana Przykuckiego, która zostanie umieszczona w katedrze toruńskiej.
Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki oraz prezydent Torunia podziękowali biskupowi Suskiemu za owocną współpracę dla dobra Kościoła i miasta Torunia.
Tego dnia biskup Suski otrzymał godność Oblata Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela. Godność ta pozwala na uczestniczenie w dobrach duchowych zakonu redemptorystów. Wcześniej tę godność otrzymali biskupi chełmińscy: Kazimierz Józef Kowalski, Bernard Czapliński oraz Zygfryd Kowalski. Tytuł wręczony przez prowincjała zakonu jest wyrazem wdzięczności za troskę bpa Suskiego o zakon i jego dzieła. Bp Andrzej podziękował ojcom redemptorystom za wnoszenie duchowego bogactwa w życie diecezji poprzez telewizję Trwam, radio Maryja i Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej.
Diecezja Toruńska powstała 25 marca 1992 r. na mocy bulli Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae Populus”, która reorganizowała struktury Kościoła w Polsce. Nowo powstała diecezja położona między rzekami Wisłą i Drwęcą obejmuje swoimi granicami pierwotne terytorium dawnej Diecezji Chełmińskiej oraz dekanat na lewym brzegu Wisły z Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Obszar obejmujący 5.427 km2 zamieszkuje obecnie 609 tys. osób, z czego 591 tys. stanowią wierni wyznania rzymskokatolickiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.