20 lat temu Ratzinger został prefektem
25 listopada 2001 | 17:55 | ts //ad Ⓒ Ⓟ
Niemiecki kardynał Joseph Ratzinger dokładnie 20 lat temu został prefektem Kongregacji Nauki Wiary. Jest więc obecnie najstarszym stażem kardynałem w Kurii Rzymskiej.
Gdy 25 listopada 1981 r. Papież powołał kard. Ratzingera na prefekta Kongregacji, był on metropolitą Monachium i Fryzyngi oraz znanym teologiem z dziedziny dogmatyki i teologii fundamentalnej.
Podstawowym jego zadaniem jako prefekta Kongregacji Nauki Wiary jest piecza nad zachowaniem nauki katolickiej, obrona jej przed atakami i wypaczeniami. W stałym kontakcie z Kolegium Kardynalskim i wspomagany przez 30 współpracowników kardynał zwraca również uwagę na to, by badania teologiczne nie zeszły zbyt daleko z drogi Kościoła. To wszystko sprawia, że jego urząd należy do bardzo pracowitych, ale też i często niewdzięcznych.
Kard Ratzinger jest również przewodniczącym Międzynarodowej Komisji Teologów oraz Komisji Biblijnej i członkiem dziewięciu innych instytucji watykańskich. Czołowym osiągnięciem jego 20-letniego urzędowania na stanowisku prefekta Kongregacji Nauki Wiary jest z pewnością opublikowanie w 30 językach Katechizmu Kościoła Powszechnego. Szczególnie bolesna dla kard. Ratzingera była sprawa ekskomunikowania tradycjonalistycznego arcybiskupa Marcela Lefebvre’a, którego mimo licznych rozmów nie był w stanie nakłonić do zmiany stanowiska.
Joseph Ratzinger urodził się 16 kwietnia 1927 r. w Marktl/Inn. Był jednym z najbardziej znanych profesorów teologii w Niemczech. Uczestniczył w obradach II Soboru Watykańskiego w charakterze doradcy ds. teologicznych.
Jego osoba skupiła na sobie uwagę, ale też i nie szczędzono mu słów krytyki w związku z dwoma dokumentami Kongregacji Nauki Wiary w sprawie teologii wyzwolenia (z 1984 i 1986 r .), ze sprzeciwem Kościoła wobec kapłaństwa kobiet, a także z dokumentem dotyczącym problemów bioetyki. Zarówno poklask jak i niezadowolenie wywołały też wyjaśnienia Kongregacji na temat jedyności Chrystusa i Kościoła w deklaracji „Dominus Iesus”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.