10 lat temu rozpoczęto „Verba Sacra – Modlitwy Katedr Polskich”
23 stycznia 2010 | 20:58 | zas Ⓒ Ⓟ
Dokładnie dziesięć lat temu w poznańskiej bazylice archikatedralnej zainaugurowano ogólnopolski cykl „Verba Sacra – Modlitwy Katedr Polskich”, jak nazywa się recytację Pisma Świętego i literatury religijnej przez znanych artystów w kościołach.
23 stycznia 2000 roku zmarły przed dwoma laty Gustaw Holoubek recytował w najstarszej na ziemiach polskich katedrze fragmenty „Księgi Koheleta” oraz „Pieśni nad Pieśniami” w przekładzie „Biblii Poznańskiej”.
Uroczystą prezentację tekstów z okazji obchodzonego w 2000 roku Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa kontynuowano w kolejnych miesiącach Roku Jubileuszowego, a gdy okazało się, że cieszy się ona dużą popularnością – także w następnych latach.
Biblię i literaturę religijną recytowali m.in. Anna Seniuk, Maja Komorowska, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Dorota Segda, Andrzej Seweryn, Krzysztof Kolberger, Marek Kondrat, Jerzy Zelnik, Jan Peszek i zmarły rok temu Zbigniew Zapasiewicz.
„Głównym celem przedsięwzięcia jest upomnienie się o właściwe miejsce słowa w naszym życiu oraz kulturę duchową i sztukę wysoką. Zaś budowla sakralna stanowi swoistą scenografię do słów świętych” – tłumaczy twórca „Verba Sacra”, reżyser Przemysław Basiński.
W ramach trwającego do dziś cyklu odbyło się 99. recytacji Biblii oraz dzieł literatury religijnej. 99. prezentacją były fragmenty Ewangelii św. Łukasza w języku kaszubskim, które w miniony poniedziałek czytała w kolegiacie wejherowskiej Danuta Stenka.
Każda prapremiera ma miejsce w poznańskiej bazylice archikatedralnej, a następnie recytacje odbywają się w innych katedrach, bazylikach i kolegiatach. Jedynie prezentacje „Biblii Kaszubskiej” odbywały się w Wejherowie – stolicy Kaszub.
Rok temu rozpoczęto wydawanie „Złotej Kolekcji Verba Sacra” – czyli edycji czternastu płyt z nagraniami najpopularniejszych tekstów biblijnych i religijnych recytowanych przez najwybitniejszych polskich aktorów w poznańskiej katedrze.
W ramach „Verba Sacra” co roku w listopadzie odbywa się też w Poznaniu Międzynarodowy Festiwal Sztuki Słowa, podczas którego prezentuje się głównie arcydzieła polskiej i światowej literatury pięknej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.