Laureaci Nagrody Nobla wręczyli papieżowi deklarację braterstwa i pokoju
07 grudnia 2023 | 04:00 | tom | Watykan Ⓒ Ⓟ
Laureaci Nagrody Nobla: filipińska dziennikarka Maria Ressa, włoski fizyk Giorgio Parisi i jemeński aktywista Tawakkul Karman wzięli wczoraj udział w audiencji ogólnej w Auli Pawła VI w towarzystwie archiprezbitera Bazyliki Watykańskiej, kard. Mauro Gambettiego OFMConv. Wręczyli oni Franciszkowi dokument opracowany i podpisany przez 30 innych laureatów Pokojowej Nagrody Nobla z okazji pierwszego Światowego Spotkania na temat Ludzkiego Braterstwa pod hasłem „#NotAlone” – „Nie sami” w czerwcu 2023 r., w którym potwierdzono zobowiązanie do budowania społeczeństw pokoju i zjednoczenia ziemi zranionej nienawiścią i przemocą.
„Jesteśmy różni, mamy różne kultury i religie, ale jesteśmy braćmi i chcemy żyć w pokoju”. Te słowa papieża otwierają „Deklarację o braterstwie ludzi”, dokument opracowany i podpisany w czerwcu 2023 r. podczas Światowego Spotkania na temat Ludzkiego Braterstwa pod hasłem „#NotAlone” – „Nie sami”, który został wręczony papieżowi pod koniec wczorajszej audiencji ogólnej.
„Deklarację” Franciszkowi przyniosło troje laureatów Nagrody Nobla: filipińska dziennikarka Maria Ressa, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 2021 r. wraz z rosyjskim dziennikarzem Dmitrijem Muratowem za ich wysiłki na rzecz obrony wolności słowa, Włoch Giorgio Parisi, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2021 r. za badania nad systemami złożonymi i jemeński aktywista Tawakkul Karman, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 2011 r. za pokojową walkę o bezpieczeństwo kobiet i ich prawa.
Delegacja – której na audiencji ogólnej w Auli Pawła VI towarzyszył kard. Mauro Gambetti, archiprezbiter Bazyliki św. Piotra i prezes Fundacji „Fratelli Tutti” – reprezentowała ponad 30 laureatów Nagrody Nobla i organizacji międzynarodowych, które 10 czerwca wzięły udział w pierwszym międzynarodowym spotkaniu na Placu Świętego Piotra zorganizowanym przez Fundację „Fratelli Tutti” i zainspirowanym encykliką Franciszka z 2020 roku o tej samej nazwie. Wydarzenie zakończyło się podpisaniem Deklaracji, sporządzonej podczas porannych prac w Palazzo della Cancelleria i podpisanej w imieniu Stolicy Apostolskiej przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina.
„Symboliczny gest stanowi pierwszy krok, który zapoczątkuje prezentację dokumentu w innych częściach globu”, wyjaśniła Fundacja w specjalnej nocie. W tekście – odczytanym w czerwcu przez dwoje innych laureatów Nagrody Nobla, Nadię Murad i Muhammada Yunusa – wymieniono cele „ludzkiego braterstwa”, a więc miłość jako odpowiedź na nienawiść, wolę „tworzenia społeczeństw pokoju”, „zjednoczenia ziemi splamionej krwią przemocy i nienawiści, nierówności społecznych i zepsucia serca”.
„Chcemy wykrzyczeć to światu w imię braterstwa: nigdy więcej wojny! To pokój, sprawiedliwość, równość kierują przeznaczeniem całej ludzkości” – czytamy w jednym z najważniejszych fragmentów Deklaracji, w którym sygnatariusze deklarują: „Każdy mężczyzna jest moim bratem, każda kobieta jest moją siostrą, zawsze. Chcemy żyć razem, jako bracia i siostry, w Ogrodzie, którym jest Ziemia. Ogród braterstwa jest warunkiem życia dla wszystkich. Jesteśmy świadkami, jak w każdym zakątku świata utracona harmonia rozkwita na nowo, gdy szanuje się godność, ociera łzy, sprawiedliwie wynagradza za pracę, gwarantuje edukację, dba o zdrowie, docenia różnorodność, uzdrawia przyrodę, honoruje sprawiedliwość, a społeczności pokonują samotność i strach”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.