Drukuj Powrót do artykułu

Laureaci nagrody TOTUS 2015

11 października 2015 | 09:56 | am / mz Ⓒ Ⓟ

Krzysztof Penderecki, Helena Pyz, Poczta Polska S.A. i portal Deon.pl – to laureaci nagród TOTUS 2015, przyznawanych przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Uroczysta gala wręczenia wyróżnień nazywanych „katolickim noblem” odbyła się w sobotę 10 października na Zamku Królewskim w Warszawie.

W kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” nagrodę otrzymał Krzysztof Penderecki. Wyróżnienie specjalne w tej kategorii otrzymał poeta Ernest Bryll.

– Wyrażam głęboką wdzięczność za przyznanie mi zaszczytnej nagrody, jednej z najważniejszych nagród Kościoła katolickiego w Polsce. W Polsce lat 80. podjęcie tematu religijnego musiało być aktem odwagi, wbrew temu, co próbowano w nas zaszczepić. Nazwano mnie zdrajcą awangardy, gdy ukończyłem pracę nad pasją św. Łukasza. W muzyce trzeba angażować całego siebie. Piszę muzykę sakralną przez całe życie, często sięgam do psalmów, które są niekończącym się źródłem inspiracji – mówił Krzysztof Penderecki odbierając nagrodę.

Krzysztof Penderecki to współczesny polski kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny, przedstawiciel tzw. polskiej szkoły kompozytorskiej w latach sześćdziesiątych. Były rektor, do dnia dzisiejszego profesor Akademii Muzycznej w Krakowie.

Międzynarodowy rozgłos przyniosły mu utwory o bardzo oryginalnej kolorystyce dźwiękowej, często wykorzystujące niekonwencjonalne techniki artykulacji (np. stukanie w denko instrumentów smyczkowych).

Od 1973 Penderecki zajmuje się także dyrygenturą, prowadząc polskie oraz światowe zespoły symfoniczne, wykonujące m.in. utwory Beethovena, Schuberta, Mendelssohna, Szostakowicza oraz samego kompozytora.

W kategorii „Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza” laureatką została dr Helena Pyz.

Od ćwierć wieku leczy trędowatych w Indiach. Prowadząc rehabilitację, przez pracę pomaga odzyskać godność ludziom zepchniętym na margines społeczeństwa. Stawiając na edukację, dzieciom i młodzieży daje szansę na lepsze życie. Doktor Helena Pyz: kobieta o ogromnym sercu, lekarz, świecka misjonarka, członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, jedyny lekarz w Centrum Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya w Indiach, a dla tysięcy swych wychowanków po prostu Mami, czyli ‒ jak mówią o niej z czułością ‒ Mama. Jak mało kto rozumie stygmat trądu, bo sama naznaczona jest niepełnosprawnością w wyniku choroby Heinego-Medina. Do Indii wyjeżdżała o kulach, które od dzieciństwa są jej nieodłącznymi towarzyszkami życia, obecnie porusza się na wózku inwalidzkim.

Dr Helena Pyz podziękowała za nagrodę Totus w przesłanym liście.

– Jestem wdzięczna i dumna, że Fundacja zaszczyciła mnie przyznaniem nagrody TOTUS. Ale jestem też zażenowana. Cała moja lekarska posługa była i jest ukierunkowana na człowieka. A przecież to jest zwykłe lekarskie powołanie. Mam więc głęboką świadomość, że tak prestiżową nagrodę dostaję niezasłużenie. To, że pracuję akurat w Indiach, w miejscu – jak wierzę – wskazanym mi przez Pana Boga, jest dla mnie przywilejem. Mam wielką radość, mimo oczywistych trudności i rozmaitych przeszkód, że mogę pomagać ludziom, i to ludziom, którzy naprawdę tego potrzebują. To nie tylko satysfakcja bycia potrzebną. Dodatkowo jeszcze dostaję wiele wyrazów miłości i wdzięczności od moich jakże licznych podopiecznych. I to nie tylko równoważy codzienny trud, ale jest samo w sobie nagrodą i wielką satysfakcją. Dlatego nagrodzenie mnie TOTUS-em jest też dla mnie zobowiązaniem na przyszłość – napisała laureatka.

Nagrodę pieniężną dr Helena Pyz zdecydowała się przekazać młodym z Jeevodaya, aby i oni mogli wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży 2016 w Krakowie.

W kategorii „Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II” nagrodę otrzymała Poczta Polska S.A.

Poczta Polska towarzyszyła Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II przez cały okres jego pontyfikatu poprzez emisje znaczków, poświęconych jego osobie i ważnym wydarzeniom z jego posługi. Emisje znaczków były kontynuowane także później, upamiętniając chociażby beatyfikację i kanonizację Jana Pawła II, we współpracy z Pocztą Watykańską.

Osobną grupę tematyczną stanowią znaczki i albumy poświęcone dziedzictwu duchowemu Kościoła.

– Dziękuję w imieniu 80 tys. naszych pracowników, których codziennie możecie Państwo spotkać w swoich domach. Staramy się dostarczać nie tylko listy i paczki, ale też satysfakcję. I dlatego chciałbym nagrodę pieniężną przekazać studentom fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia – powiedział Piotr Michalski, członek zarządu Poczty Polskiej S.A.

W kategorii „TOTUS medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach” nagrodę przyznano redakcji portalu Deon.pl.

Portal, powstały z inicjatywy ojców jezuitów w 2009 roku, stawia sobie za cel informowanie o znaczących wydarzeniach społecznych oraz interpretowanie tych wydarzeń z punktu widzenia nauki Kościoła, a także komentowanie wydarzeń kościelnych i przybliżanie ich znaczenia. Dzięki posługiwaniu się językiem komunikatywnym dla użytkowników staje się łącznikiem pomiędzy religią i życiem społecznym.

Proponowane przez portal artykuły, felietony, rozważania, konferencje, rekolekcje, grafika – tworzą charakter jednocześnie formacyjny i poradnikowy. Odwiedza go miesięcznie ponad milion unikalnych użytkowników.

– Dziękuję Panu Bogu Wszechmogącemu za to, że codziennie nam błogosławi! Chciałbym także podziękować jezuitom. Gdyby nie ich odwaga i zaufanie świeckim, to tego dzieła by nie było. W tej współpracy duchownych ze świeckimi udało się zrobić przestrzeń do dyskusji w internecie, która jest bardzo potrzebna – powiedział redaktor naczelny portalu, Piotr Żyłka.

Laureaci otrzymali statuetkę oraz 25 tys. złotych.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Laureaci nagrody TOTUS 2011

08 października 2011 | 18:00 | im, led / ms Ⓒ Ⓟ

Podczas uroczystej Gali na Zamku Królewskim 8 października w Warszawie rozdano tegoroczne nagrody TOTUS, przyznawane w związku z Dniem Papieskim przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Wyróżnienia – w postaci statuetki oraz nagrody pieniężnej – przyznawane są w czterech kategoriach: za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, pracy charytatywnej, propagowanie nauczania Jana Pawła II oraz działalności medialnej dla upamiętnienia postaci bp. Jana Chrapka.

Na Galę przybyli m.in. Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, abp Henryk Hoser, ordynariusz warszawsko-praski, abp-senior Tadeusz Gocłowski i biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Zobacz fotoreportaż z tego wydarzenia »

W kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” nominowani byli:
prof. Stefan Sawicki, znawca i popularyzator twórczości Cypriana Kamila Norwida
– za wieloletnią, skuteczną i wielokształtną naukową służbę poezji Cypriana Kamila Norwida – jednemu z największych skarbów polskiej kultury;

Wojciech Wencel poeta młodszego pokolenia, publicysta – za twórczość poetycką, łączącą w oryginalny sposób chrześcijański uniwersalizm i głębię rozumienia tajemnicy życia z opiewaniem małej ojczyzny, a także twórczą publicystykę;

Laureatem w tej kategorii został Michał Lorenc, kompozytor, wyróżniony za „tworzenie wybitnej muzyki filmowej, a także w szczególny sposób za dzieło „Missa Magna Beatificationis” stworzone w hołdzie błogosławionemu Janowi Pawłowi II”. Lorenc napisał muzykę do ponad 175 filmów, seriali telewizyjnych, filmów dokumentalnych oraz spektakli teatralnych. Współpracował z najlepszymi reżyserami z Polski, Czech, Wielkiej Brytanii i USA. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, Czeskiej Akademii Filmowej oraz Polskiej Akademii Filmowej. Jego utwory były wielokrotnie nominowane do wielu nagród w kraju i zagranicą, zdobył m.in. statuetkę „Złotej Kaczki” oraz „Czeskiego Lwa” – przyznawanego w Czechach. Jego muzykę usłyszeć można w filmach takich jak „300 mil do nieba”, „Psy”, „Różyczka”. Jest także autorem książek dla dzieci.

W kategorii „Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza” nominacje otrzymał o. Ryszard Sierański, zakonnik ze zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej, twórca i lider katolickiej Wspólnoty Dobrego Pasterza. Nominowany za długoletnie zaangażowanie w pracę ewangelizacyjną wśród najbardziej potrzebującej młodzieży oraz stworzenie Wspólnoty Dobrego Pasterza, służącej duchowym potrzebom opuszczonych przez wspólnotę życia i służby;

Nominowane zostało też Muzeum Powstania Warszawskiego, otwarte w roku 2004, wyróżnione za pracę edukacyjno-wychowawczą, realizowaną przez Muzeum, a zwłaszcza skuteczne ukazywanie ludziom młodym współczesnego oblicza patriotyzmu.

Laureatem w tej kategorii został ks. Andrzej Augustyński, zakonnik ze zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a’Paolo. Jest inicjatorem powstania i przewodniczącym działającego od 18 lat Stowarzyszenia „Siemacha” w Krakowie – organizacji pożytku publicznego, wspomagającej rozwój dzieci i młodzieży w 24 placówkach w Krakowie i w Polsce. Sieć tych placówek opiekuńczo-wychowawczych kontynuuje tradycje „Domu schronienia i dobrowolnej pracy dla biednych i opuszczonych chłopców” założonego w XIX w. w Krakowie przez ks. Kazimierza Siemaszko. Ks. Augustyński jest również prezesem Zarządu Fundacji Rozwoju Społecznego DEMOS i przewodniczącym Komisji ds. Wychowania Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Krakowskiej. W 2004 r. był członkiem zespołu ekspertów UNESCO, pracującego w Norymberdze nad zagadnieniami przeciwdziałania rasizmowi.

W kategorii „Propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II” nominowano Jacka Moskwę, dziennikarza i publicystę, wieloletniego korespondenta z Rzymu i Watykanu m.in. dla TVP, Polskiego Radia, „Rzeczpospolitej”. Nominowany został za aktywność publicystyczną i pisarską, poświęconą popularyzacji życia i dzieła Jana Pawła II, a w szczególności czterotomową biografię „Droga Karola Wojtyły”.

Janusz Poniewierski, wieloletni redaktor „Znaku” i współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, kompetentny propagator życia i nauczania Jana Pawła II, otrzymał nominację za ważne książki o życiu i nauczaniu Jana Pawła II, oraz umiejętne łączenie głębi przesłania z lekkością stylu.

Marek Zając, dziennikarz, publicysta, katolicki działacz społeczny i wykładowca Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera – nominowany za dorobek dziennikarski i publicystyczny poświęcony pontyfikatowi Jana Pawła II. Dwumiesięcznik „Społeczeństwo”, ukazująca się od 1995 r. polska mutacja włoskiego czasopisma „La Società”. Nominowane za ukazywanie zasad i wartości chrześcijańskich oraz ich znaczenia dla życia społecznego, inspirowane treściami encykliki Centesimus annus.

Laureatem zostało Wydawnictwo „Biały Kruk” z Krakowa, założone i kierowane przez Leszka Sosnowskiego, specjalizujące się w edycjach albumowych. Nominowane za dokonania edytorskie Wydawnictwa, szczególnie udostępnianie wartościowych i na wysokim poziomie edytorskim pozycji albumowych, związanych z osobą i nauczaniem Ojca Świętego Jana Pawła II.

W kategorii „TOTUS medialny dla upamiętnienia Bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach” nominacje otrzymali:

Redakcja tygodnika „Idziemy” za stworzenie nowoczesnego tygodnika opinii, ukazującego integralną wizję człowieka i świata i docierającego z chrześcijańskim przesłaniem do ludzi różnych światopoglądów;

Redakcja „Małego Gościa Niedzielnego” za wieloletnie kształtowanie kolejnych pokoleń młodych czytelników w duchu Ewangelii, a także nowoczesną formułę pisma, trafiającą do dzieci i młodzieży;

Katolickie Radio „Podlasie” za wieloletnią służbę słuchaczom poprzez opisywanie świata w perspektywie Dobrej Nowiny, a także tworzenie miejsca wymiany poglądów i budowanie wspólnoty na wielu płaszczyznach życia społecznego;

Sekcja Polska Radia Watykańskiego za długoletnią owocną pracę rozgłośni, przybliżającą słuchaczom działania Stolicy Apostolskiej i życie Kościoła w świecie;

Laureatem został Zespół twórców filmu „Jan Paweł II. Szukałem was”, wyróżniony za największą produkcję w historii polskiego filmu dokumentalnego o wielkich walorach artystycznych, za ukazanie poprzez dzieło filmowe wyjątkowego miejsca, jakie w historii Kościoła i świata zajmuje Jan Paweł II.

Podczas Gali wyróżniono też Pocztę Polską za upamiętnianie bł. Jana Pawła II na znaczkach.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.