Łaziska: 100 lat świątyni
17 maja 2010 | 17:49 | mg Ⓒ Ⓟ
Od budowy kościoła pw. Niepokalanego Serca NMP w Łaziskach w gm. Skierbieszów minęło 100 lat. Z tej okazji w parafii odbyły się 14 i 15 maja uroczystości rocznicowe.
Główne obchody rozpoczęły się w sobotni poranek Godzinkami o Niepokalanym Poczęciu NMP. Był też czas modlitwy różańcowej oraz czuwania przy relikwiach św. Teresy z Lisieux, które zostały przeniesione z dawnej kaplicy pałacowej do kościoła parafialnego.
Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Wacław Depo, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej, który dokonał poświęcenia kościoła oraz nowo wzniesionego ołtarza stałego. Podczas Mszy św. ordynariusz udzielił też sakramentu bierzmowania miejscowej młodzieży.
W swojej homilii bp Depo odniósł się do wypowiedzi papieża Benedykta XVI, że „kto wierzy w Boga, ten nigdy nie jest sam, bo Chrystus jest realnym i trwałym fundamentem życia ludzkiego nawet poza granicę śmierci”. – Ludziom, którzy są zagubieni, papież przypomina, że nie muszą ani budować wszystkiego od nowa ani lękać się o przyszłość, ponieważ jej kształt bez reszty jest w ręku Boga i w naszych moralnych i etycznych wyborach" – zaznaczył ordynariusz zamojsko-lubaczowski.
Następnie nawiązał do słów Benedykta XVI, które wypowiedział podczas ostatniej pielgrzymki do Portugalii. Trójka dzieci: Hiacynta, Franciszek i Łucja, kiedy przyjmowali objawienie Matki Bożej w Fatimie nie mogli rozumieć do końca wydarzeń, które Maryja przepowiadała. Te małe dzieci zgodziły się na udział we współcierpieniu.
"Czy my to rozumiemy: prostotę wiary dziecka, które ofiaruje się Bogu i jest gotowe przyjąć cierpienie i śmierć?" – zapytał zgromadzonych bp Depo i dodał, że to ostrzeżenie poprzez dzieci było wielkim wołaniem o pełne zawierzenie się Panu Bogu.
Na koniec homilii bp Wacław Depo nazwał uroczystość „świętem miłości do Chrystusa i Jego Kościoła”. – Ta budowla jest domem Boga i domem Kościoła, jest naszym domem, do którego weszliśmy już przez łaskę chrztu świętego i wiary w Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego. Przypomniał, że fundamentem tej budowli i kamieniem węgielnym, tak jak ten ołtarz na stałe tutaj postawiony, jest Jezus Chrystus.
Po litanii do wszystkich świętych bp Wacław Depo umieścił pod ołtarzem stałym portatyl z dawnego ołtarza kaplicy pałacowej w Łaziskach, z relikwiami św. Teresy z Lisieux, sprowadzonymi z Rzymu przez ks. Alfreda Wróblewskiego w 1935 r. oraz jeden egzemplarz aktu poświęcenia kościoła i ołtarza.
Na wzgórzu wznoszącym się ponad zabudowaniami wsi Łaziska stał początkowo kościół unicki. W 1875 r. po likwidacji Unii, parafię przyłączono do prawosławia, a kościół zamieniono na cerkiew prawosławną. Obecny kościół wzniesiono w 1910 r. z funduszy rządu carskiego i rozebrano wtedy kościół pounicki. Parafię erygowano 14 sierpnia 1947 r., a cerkiew adoptowano na kościół rzymskokatolicki.
26 czerwca 1946 r. bp Stefan Wyszyński skierował do Łazisk ks. Kazimierza Kustronia w celu tworzenia parafii. Od 1934 r. na jej terenie jest czczona św. Teresa od Dzieciątka Jezus . W tym bowiem czasie wybudowano kościół pod jej wezwaniem i sprowadzono jej statuę z Lisieux. Wyrazem żywego kultu św. Teresy są liczne wota umieszczone w kościele.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.