30-lecie duszpasterstwa środowisk twórczych – abp Nycz spotkał się z twórcami
30 listopada 2008 | 15:57 | awo // ro Ⓒ Ⓟ
Bez kultury, bez środowisk twórczych Kościół nie spełniłby Chrystusowego polecenia: „Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody” – powiedział abp Kazimierz Nycz 30 listopada podczas spotkania z ludźmi kultury i sztuki.
Pierwsze w Polsce, stołeczne Duszpasterstwo Środowisk Twórczych obchodzi swoje 30-lecie. Z tej okazji została dziś odprawiona dziękczynna Msza św. w kościele świętych Andrzeja i Alberta, pod przewodnictwem ks. prałata Wiesława Niewęgłowskiego.
Spotkanie z metropolitą warszawskim poprzedziło liturgię ku czci patrona tej świątyni – św. Andrzeja, w dniu jego święta. Abp Nycz zwracając się do tłumnie wypełniających świątynię przedstawicieli środowisk twórczych podkreślił, że jako twórcy znajdują się oni „w centrum ewangelizacji” przez to, co czynią jako pisarze, aktorzy, artyści.
Według niego, zadaniem środowisk twórczych jest – na wzór patrona ich stołecznej świątyni św. Andrzeja – przyprowadzać innych do Chrystusa. W ten sposób twórczy uczestniczą w podstawowej misji Kościoła, w specyficzny dla swego środowiska sposób – oddziaływując poprzez kulturę i sztukę. Ich zadaniem jest także – idąc śladami św. Alberta Chmielowskiego – umacniać „wyobraźnię miłosierdzia”, gdyż ona ukazuje pełnię piękna człowieczeństwa.
Abp Nycz odnosząc się do opinii, że ludzie kultury, tak bardzo obecni w Kościele w okresie stanu wojennego, odsunęli się od niego po przemianach roku 1989, powiedział, że jest to oznaką normalności. Twórcy bowiem powinni działać bezpośrednio w świecie – w tej przestrzeni, do której są powołani. – Przed laty, byli w przestrzeni kościelnej na znak protestu – przypomniał.
Jednocześnie zaznaczył, że nadal potrzeba im „takiego Wieczernika, do którego przychodziliby się umacniać, nabierać ducha i w tym miejscu, czyli w świątyni uczyć się tego, co się nazywa ewangelizacją kultury i ewangelizacją przez kulturę” – mówił.
Metropolita warszawski podkreślił, że jeżeli Ewangelia nie będzie istotnym elementem kultury to jest dowód, że jest płytko przyjęta. Inkulturacja wzywa więc tylko do tego, aby Ewangelia i chrześcijaństwo wchodziło w odległe kultury afrykańskie czy azjatyckie, ale by została nią przeniknięta cała rzeczywistość współczesnej kultury. Na tym właśnie polega ewangelizacja kultury i poprzez kulturę – wyjaśnił abp Nycz.
Na zakończenie spotkania ze środowiskiem Duszpasterstwa Środowisk Twórczych metropolita warszawski pobłogosławił odbudowaną po niedawnym pożarze świątynię na pl. Teatralnym, gdzie gromadzą się stołeczni twórcy.
Następnie rozpoczęła się dziękczynna Msza św. pod przewodnictwem krajowego duszpasterza środowisk twórczych ks. Wiesława Niewęgłowskiego. – Każdy z was wnosi swój talent, zdolności i dobrą wolę – dziękował Bogu za zgromadzonych w świątyni twórców na uroczystościach 30-lecia duszpasterstwa. Swe kazanie poświęcił patronowi kościoła – św. Andrzejowi, męczennikowi, którego relikwie przechowywane są w świątyni na pl. Teatralnym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.