75-lecie kapłaństwa ks. Zygmunta Zaborskiego
07 lipca 2010 | 13:53 | ks. mf Ⓒ Ⓟ
75 lat temu ks. kanonik Zygmunt Zaborski otrzymał święcenia kapłańskie. Mszy św. dziękczynnej z tej okazji 7 lipca w kaplicy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Domu Księży Emerytów im. Jana Pawła II w Częstochowie przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak.
Mszę św. z abp. Nowakiem koncelebrował sam jubilat oraz m.in. ks. Andrzej Przybylski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego, ks. prał. Czesław Mendak – dyrektor Domu Księży Emerytów i kapłani reprezentujący parafie, w których pracował ks. Zaborski. W uroczystościach wzięły udział siostry Kanoniczki Ducha Świętego oraz rodzina jubilata.
W homilii abp Stanisław Nowak przypomniał, że „służba w kapłaństwie to wielka łaska dla ludzkości”. – Kapłani służą Jezusowi w rozdaniu, a nawet w rozdarowywaniu siebie, by było zbawienie świata – mówił abp Nowak. „Kapłaństwo oznacza, że Jezus daje siebie. Jezus jest rozdany” – dodał metropolita.
Hierarcha podkreślił, że „kapłaństwo to narzędziowość wobec Jezusa”. – Im bardziej kapłan daje siebie, umiera dla siebie, tym piękniejsze jest kapłaństwo. Jakże piękna jest też wierność kapłańska – przypomniał metropolita częstochowski.
Na zakończenie uroczystej Mszy św. ks. Zaborski, zwracając się do wszystkich zgromadzonych, wyraził wdzięczność za dar kapłaństwa i wierności powołaniu. – Kiedy dzisiaj w rocznicę święceń kapłańskich spoglądam okiem pamięci w przeszłość mojego życia kapłańskiego, widzę przeobfite dary Boże, które płynęły z rąk Twoich, Panie Boże, by spełniała się Twoja wola i osiągnięty cel mój od wieków wyznaczony. Jestem 75 lat w służbie ołtarza. Zdaje sobie sprawę z ogromnej łaski i sam siebie słowami liturgii pytam, co oddam Panu za wszystko co dla mnie uczynił, mimo moich niedoskonałości i słabości? – mówił jubilat.
„Do pracy duszpasterskiej nie jestem już sposobny, ale dokąd będę przy zdrowym umyśle, będę wzywał Imienia Bożego i na ołtarzu Pańskim będę składał wszystkie dolegliwości starszego wieku oraz szeptał paciorki za moich dobrodziejów, ufny w nieskończona Dobroć i Miłosierdzie Boże” – podkreślił kapłan.
Ks. Zygmunt Zaborski urodził się 2 kwietnia 1911 r. w Lelowie. Po ukończeniu szkoły powszechnej w Lelowie uczęszczał do Gimnazjum im. Romualda Traugutta w Częstochowie. Dalszą naukę kontynuował jako kleryk w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym z siedzibą w Krakowie. Był także studentem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, na którym uczęszczał na seminarium naukowe z zakresu historii Kościoła prowadzone przez ks. prof. Tadeusza Glemmę.
Święcenia kapłańskie otrzymał 7 lipca 1935 r. na Jasnej Górze z rąk bp. Teodora Kubiny, pierwszego biskupa częstochowskiego. Jego praca duszpasterska związana była m.in. z parafiami: Żytno, Praszka, Strzemieszyce, Sosnowiec (Nowy Sielec), Chotów, Wiewiec, Będzin, Cykarzew, Opatów. Był również kapelanem sióstr nazaretanek w Częstochowie. W 1952 r. został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i osadzony w więzieniu na okres kilku miesięcy.
Posługę kapłańską ks. Zaborski łączył z zamiłowaniem do historii. Jest autorem wielu publikacji, m.in. „Z dziejów parafii Lelów i Staromieście”(1998 r.), „Parafia Wiewiec. Zarys dziejów”(1999 r.) , „Trudne czasy. Parafialna kronika Schodowa i Będzina oraz wspomnienia z połowy XX wieku”(2000 r.), „Nie z ciała ani z wiedzy. Wspomnienia o Marcjannie Grzanka (1882-1941”(2000 r.), „Parafia Chotów. Zarys dziejów” (2005 r.).
Towarzystwo Historyczno-Kulturalnego im. Walentego Zwierkowskiego w 2006 r. przyznało ks. Zygmuntowi Zaborskiemu za wybitne zasługi dla Ziemi Lelowskiej złoty medal im. Walentego Zwierkowskiego. Natomiast Zarząd Lelowskiego Towarzystwa Historyczno-Kulturalnego im. Walentego Zwierkowskiego w oparciu o uchwałę z dnia 18 stycznia 2010 r. wnioskował o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Lelowa. Rada Gminy Lelów specjalną uchwałą nadała ks. Zaborskiemu tytuł Honorowego Obywatelstwa Gminy Lelów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.