35-lecie koronacji obrazu maryjnego w Wysokim Kole
12 sierpnia 2009 | 15:29 | rm Ⓒ Ⓟ
Sanktuarium maryjne w Wysokim Kole koło Gniewoszowa, w powiecie kozienickim obchodzi 35-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Królowej Różańca Świętego. Wizerunek maryjny koronował Prymas Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński.
Uroczystości upamiętniające to wydarzenie odbędą się 22 sierpnia o godzinie 11.00 z udziałem administratora diecezji radomskiej bp. Stefana Siczka. Tego dnia odbędzie się także Dzień Chorych.
Od ponad 300 lat w wysokolskim sanktuarium znajduje się łaskami słynący wizerunek Madonny z Dzieciątkiem Jezus. Obraz przywieziony został z Moskwy przez Marię Kalinowską, żonę cześnika czerwonogrodzkiego. 18 sierpnia 1974 roku Prymas Tysiąclecia ks. Kardynał Stefan Wyszyński dokonał koronacji obrazu. Przyczyniło się do tego świadectwo nieżyjącego już bpa Jana Czerniaka, sufragana gnieźnieńskiego, który przebywając w czasie wojny jako kapłan w Wysokim Kole został cudownie uzdrowiony. W roku 1984 uroczyście obchodzono jubileusz 300-lecia obecności Matki Bożej w Obrazie Wysokokolskim, która czczona jest jako Królowa Różańca Świętego. W 2003 roku nieznani sprawcy okradli sanktuarium. Włamywacze zabrali m.in. złote korony z obrazu.
Budowę kościoła i klasztoru zakończono w 1661 roku. Kanclerz koronny Jan Wielopolski sprowadził do Wysokiego Koła dominikanów z Lublina. Po kasacie klasztoru przez władze carskie świątynia pełni funkcję kościoła parafialnego. Z dawnego XVII-wiecznego klasztoru pozostało południowe skrzydło, obecnie plebania, z zachowanym układem cel i korytarzy. Od dwóch lat kustoszem sanktuarium jest ks. Szymon Mucha. Jest on również moderatorem Rodziny Różańcowej Diecezji Radomskiej. Dlatego też w Wysokim Kole odbywają się Ogólnopolskie Pielgrzymki Apostolatu Margaretek – ludzie świeccy, osoby życia konsekrowanego podejmują się modlitwy za kapłanów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.