10-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Żuromińskiej
14 września 2010 | 13:36 | eg Ⓒ Ⓟ
W Sanktuarium Matki Bożej Żuromińskiej w Żurominie w diecezji płockiej odbyły się uroczystości 10-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej. W 2000 roku dokonał tego prymas Polski kard. Józef Glemp, a świątynia ustanowiona została sanktuarium. W uroczystościach rocznicowych uczestniczyły liczne pielgrzymki wiernych, piesze i rowerowe. Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył bp Piotr Libera. W homilii podkreślał, że Maryja jest „Niewiastą Eucharystii”.
Bp Libera przypomniał, że w pobożności chrześcijańskiej cześć Eucharystii wiąże się ściśle z czcią Matki Bożej. „Nasz rodzime doświadczenie Eucharystii prowadzi nas spontanicznie ku Maryi. Ona bowiem w sposób szczególny i wyjątkowy uczestniczy w `budowaniu` Kościoła od samych podstaw przez Eucharystię. Od dnia narodzin Kościoła w jerozolimskim wieczerniku, w którym wcześniej został ustanowiony Sakrament Ciała i Krwi Pańskiej – od tego dnia Maryja jest obecna w tajemnicy Kościoła, który sprawuje Najświętszą Eucharystię” – mówił bp Libera.
Podkreślił też, że przeżywanie Eucharystii jako pamiątki śmierci Jezusa zakłada również „nieustanne przyjmowanie tego daru, jakim jest Maryja”. Podczas Mszy św. bierzemy „naszą Matkę do swego domu”, co oznacza, że musimy jej „zrobić miejsce w „naszym sercu, życiu, planach, uczynkach pragnieniach”. Zdaniem ordynariusz płockiego, musimy także radować się bliskością Tej, która „jest ikoną Kościoła eucharystycznego” i „Niewiastą Eucharystii”.
Zaapelował do wiernych, aby miłując dar, jaki Bóg zostawił w Sakramencie Ołtarza, pamiętali o niedzielnej Mszy św. „Nie ma chrześcijaństwa bez udziału w niedzielnym Zgromadzeniu Eucharystycznym. Ani grzyby, ani ryby, ani giełdy czy centra handlowe nie mogą być konkurencją dla Mszy św. Braci rolników też proszę, aby powstrzymywali się w niedzielę od prac polowych. Niedziela bowiem jest Boża i nasza” – podkreślał hierarcha.
Zwrócił się również z apelem do księży, aby pozostawiali otwarte świątynie do adoracji Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Nie można bowiem „zamykać wiernym dostępu do Jezusa obecnego w Sakramencie Ołtarza”.
Kościół w Żurominie swój początek zawdzięcza cudownym objawieniom Matki Bożej na początku XVIII w. Konsekrował go w 1714 r. bp Ludwik Załuski. Od 1719 r. opiekę nad nim sprawowali jezuici. Rozpoczęli oni budowę murowanej świątyni, ale przerwała ją kasata zakonu w 1773 r. Dzieła budowy dokonali reformaci. Nowa świątynię w 1786 r. konsekrował bp Wojciech Gadomski. Gdy doszło do kasaty reformatów w 1865 r., przy kościele zaczął rezydować wikariusz parafii Lubowidz. Parafię w Żurominie erygował dopiero w 1908 r. bp Apolinary Wnukowski.
W kościele na uwagę zasługują stacje drogi krzyżowej, feretrony z obrazami świętych z końca XVIII w., kropielnice barokowe z XVIII w. oraz monstrancja i relikwiarz z XVIII w. W roku 1969 r. świątynię poddano restauracji. Ponownie prace restauracyjne w kościele i klasztorze podjęto w latach 1997-2000. Dnia 10 września 2000 r. kardynał Józef Glemp dokonał koronacji cudownego Obrazu Matki Bożej koronami papieskimi. Tego dnia ówczesny bp płocki Stanisław Wielgus ustanowił świątynię sanktuarium.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.