Legnica: jubileusz 20-lecia legnickiego seminarium duchownego
20 marca 2013 | 12:17 | ks. ww Ⓒ Ⓟ
„Seminarium to szkoła wiary przygotowująca nauczycieli wiary” – powiedział biskup legnicki Stefan Cichy w katedrze podczas Mszy św. dziękczynnej za 20-lecie istnienia legnickiego Seminarium Duchownego i za wybór nowego papieża Franciszka.
Obchody tego święta zbiegły się z inauguracją pontyfikatu papieża Franciszka. Dlatego uroczystość rozpoczęła się od transmisji Mszy św. odprawianej na placu św. Piotra w Rzymie. W seminaryjnej auli zgromadzili się przełożeni i wykładowcy, klerycy, siostry zakonne, świeccy pracownicy seminarium oraz zaproszeni goście. Obecni byli również biskupi Stefan Cichy i Marek Mendyk. Na zaproszenie rektora ks. Leopolda Rzodkiewicza przybył do Legnicy pierwszy rektor seminarium, obecnie biskup zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt, a także dawni przełożeni: ks. Józef Lisowski, ks. Stanisław Araszczuk, ks. Marek Korgul, ks. Mieczysław Bętkowski, ks. Andrzej Raszpla. Po wysłuchaniu homilii papieża Franciszka rektor seminarium ks. Leopold Rzodkiewicz zaprosił gości do podzielenia się swoimi wspomnieniami z początków organizowania życia seminaryjnego.
Bp Stefan Regmunt mówił o trudnych początkach powstawania seminarium i organizowania jego życia w zdewastowanym i spalonym przez wojska radzieckie budynku, w którym mieścił się dom oficera Armii Czerwonej. Podkreślił rolę wielu osób duchownych, sióstr zakonnych oraz osób świeckich, które z pełnym zaangażowaniem i poświęceniem przystąpiły do koniecznych prac. Szybki postęp prac remontowych, ale też organizowania życia seminaryjnego możliwy był również dzięki wspaniałej atmosferze, jaka temu towarzyszyła. Ks. Józef Lisowski, obecny kanclerz legnickiej kurii oraz ks. Andrzej Raszpla z diecezji świdnickiej mówili o sprawach gospodarczych i remontowych. Natomiast były wicerektor ks. Stanisław Araszczuk oraz ks. Marek Korgul i ks. Mieczysław Bętkowski, były ojciec duchowny, mówili o rozwoju wymiaru duchowego i intelektualnego wspólnoty seminaryjnej.
Centralnym momentem uroczystości była Msza św. odprawiona o godz. 12 w katedrze legnickiej pod przewodnictwem biskupa legnickiego Stefana Cichego. Eucharystia była dziękczynieniem za wybór papieża Franciszka oraz za 20 lat istnienia legnickiego Seminarium Duchownego.
W homilii bp Cichy, przypominając postać św. Józefa, podkreślił dwa wymiary jego życia ukazane w Ewangeliach, Liturgii Godzin oraz pismach Ojców Kościoła. Są nimi wiara i wierność. „Te dwa wymiary odnoszą się również do naszego życia, bo my również mamy stawać się wiernymi świadkami Ewangelii” – powiedział biskup legnicki. W dalszej części kazania wskazał na obecność tych dwóch elementów w posłudze Biskupa Rzymu i Głowy Kościoła oraz w życiu seminarium duchownego.
„Umacnianie braci w wierze to główna rola Pasterza Kościoła. Herb papieża Franciszka oraz jego biskupie zawołanie świadczą o maryjnym i józefowym wymiarze jego posługi. Cechuje ją pełna ufności wiara w Boga i wierność Bogu we wszystkim” – powiedział bp Cichy.
Zwracając się do kleryków i przełożonych seminarium, bp. Stefan powiedział, że „seminarium to czas pogłębiania wiary i uczenia się tego, jak ją przekazywać innym. To czas stawania się nauczycielami i świadkami wiary. Tacy bowiem mają być przyszli księża. Wszystko to musi być oparte na modlitwie, która jest fundamentem wiary. Seminarium jest zatem również szkołą modlitwy” – zaznaczył bp Cichy.
Zachęcił też do modlitwy, zarówno za papieża Franciszka, jak i za seminarium, jego wychowanków oraz wychowawców. Swoją homilię zakończył wezwaniem: „Patrząc na św. Józefa uczmy się postawy wiary i wierności. Módlmy się o wiarę potwierdzoną naszym życiem”.
Diecezja legnicka została powołana 25 marca 1992 r. Rok później, pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak erygował diecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne, a na jego rektora powołał ks. Stefana Regmunta – obecnie biskupa zielonogórsko-gorzowskiego. Siedzibą WSD, jak również kurii, stał się budynek pochodzący z początku XX wieku.
Po II wojnie światowej pełnił on funkcję domu oficera, użytkowany był przez żołnierzy byłego Związku Radzieckiego. Po opuszczeniu Legnicy przez wojska rosyjskie został przekazany Kościołowi, jako rekompensata za mienie zabrane w czasach komunistycznych. Obiekt zniszczony przez pożar w 1991 roku wymagał gruntownego remont i adaptacji na potrzeby seminarium i kurii biskupiej. Nadzór nad pracami remontowymi sprawował ks. inf. Władysław Bochnak – proboszcz katedry legnickiej.
Pierwsza inauguracja roku akademickiego odbyła się 17 listopada 1993 r. Patronem seminarium został św. Józef. Jest On czczony w murach tego domu, w którym kształtują się i dojrzewają powołania kapłańskie. W ciągu 20 lat seminarium opuściło 244 księży.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.