Legnica: srebrny jubileusz Duszpasterstwa Ludzi Pracy ‘90
18 kwietnia 2015 | 19:33 | ks. pn Ⓒ Ⓟ
Okolicznościowa modlitwa dziękczynna i konferencja naukowa, towarzyszyła obchodom 25-lecia istnienia w Legnicy Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90.
Msza św. dziękczynna została odprawiona w legnickim klasztorze Zakonu Braci Mniejszych, w którym skupia się działalność Duszpasterstwa. Natomiast konferencja pt. „Aby rozjaśnić serca – w XXV Rocznicę DLP ’90”, odbyła się w murach legnickiego Wyższego Seminarium Duchownego.
– Przed 25 laty, grupa osób wywodząca się ze środowiska ówczesnego Duszpasterstwa Ludzi Pracy, działającego przy parafii Trójcy Świętej w Legnicy, uznała, że należy bardziej zdecydowanie skupić się na tym wycinku działania Duszpasterstwa, który dotyczy doskonalenia duchowego i działalności formacyjnej – mówił podczas konferencji jeden z założycieli a obecnie przewodniczący Kapituly DLP’90 mec. Andrzej Potycz.
– Dlatego 9 kwietnia 1990 r. powstało w Legnicy drugie Duszpasterstwo Ludzi Pracy, które dla odróżnienia od już istniejącego przybrało nazwę Duszpasterstwo Ludzi Pracy ’90. Moment powstania nie był przypadkowy. Jest to data rocznicy bitwy pod Legnicą (9.04.1241 r.), w której zginął, w obronie chrześcijańskiej Europy, syn św. Jadwigi i księcia Henryka Brodatego – książę Henryk Pobożny.
Podczas spotkania, kolejne wykłady wygłosili: biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski (pt. "Prawo naturalne i stanowione”), prof. dr hab. Franciszek Antoni Marek ("Henryk Pobożny i księżna Anna Śląska na tle swoich czasów"), Marek Jurek ("Polska i przyszłość cywilizacji chrześcijańskiej w Europie") oraz dr hab. Kazimierz Michał Ujazdowski ("Jana Pawła II lekcja o Polsce i Europie").
Konferencja, była też okazją do podsumowań i podziękowań złożonych przez obecnego Przewodniczącego DLP’90 mec. Andrzeja Potycza, na ręce obecnych i nieobecnych na konferencji ludzi związanych z działalnością Duszpasterstwa.
Z przedstawionych podsumowań, warto zwrócić uwagę na odbyte do tej pory w DLP’90 wykłady. W ciągu 25-lecia istnienia było ich 274. 140 z nich było prowadzonych przez przedstawicieli duchowieństwa, a 134 przez osoby świeckie. W sumie w spotkaniach tych wzięło udział 113 wykładowców (41 duchownych i 72 świeckich), a wysłuchało ich około 10 tys. uczestników. Zazwyczaj odbywają się one w ustalonym dniu każdego miesiąca i poprzedzone są Mszą św. Przybywający do Legnicy wykładowcy, z inicjatywy Duszpasterstwa, często też goszczą w okolicznych szkołach i uczelniach na spotkaniach z młodzieżą.
Nie tylko modlitwa i samokształcenie towarzyszą działalności Duszpasterstwa, ale także starania o wyniesienie na ołtarze księcia Henryka Pobożnego i jego małżonki Anny. Kolejni biskupi diecezjalni wspomagali je, a obecny biskup legnicki 19 marca br. wydał dekret powołujący zespół diecezjalny ds. przygotowania procesu beatyfikacyjnego księcia Henryka II Pobożnego, a z dniem 9 kwietnia powołał do życia Stowarzyszenie Sióstr i Braci Henryka Pobożnego oraz księżnej Anny Śląskiej.
DLP’90 zaangażowało się w zaproszenie papieża Jana Pawła II do Legnicy, a także w różne lokalne inicjatywy społeczne i patriotyczne, jest inicjatorem i wydawcą kilku publikacji. Warto też dodać, że kilka osób z tego środowiska było lub jest aktualnie senatorami RP.
– Nadal chcemy kontynuować naszą działalność, a zachętą do tego jest okazywana nam wielka życzliwość i zainteresowanie osób świeckich i duchownych – mówi pytany o plany na przyszłość mec. Andrzej Potycz
– Myślę że nasza działalność jest w pełni odpowiadająca słowom i wezwaniu Jana Pawła II, które usłyszeliśmy podczas jego pielgrzymki w Legnicy w 1997 r.: „Każdy człowiek wierzący jest więc w jakiś sposób odpowiedzialny za kształt życia społecznego. Chrześcijanin żyjący wiarą, Eucharystią, jest wezwany do budowania przyszłości własnej i swego narodu – przyszłości na mocnych fundamentach Ewangelii. Nie lękajcie się zatem brać odpowiedzialności za życie społeczne w naszej Ojczyźnie” (Jan Paweł II, Legnica 2 czerwca 1997 r.).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.