Legnica: uroczysta inauguracja w WSD
06 października 2021 | 23:51 | ksww | Legnica Ⓒ Ⓟ
– Szukajmy takiej teologii, która pozwoli nam być nad źródłem wody żywej, tego oczekuje od nas Jezus, tego oczekuje od nas świat – powiedział biskup legnicki Andrzej Siemieniewski podczas Mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji legnickiej. Eucharystia sprawowana była w kaplicy seminaryjnej.
Tym źródłem wody żywej jest Pismo św. i Tradycja Kościoła, która przekazywana jest przez wieki. To dzięki niemu poznajemy Boga, którego możemy nazywać Ojcem. Biskup legnicki podkreślił, że celem Kościoła jest przystęp do Ojca, Kościół jest miejscem dostępu do Boga, do bożego objawienia.
Bp Siemieniewski wyjaśnił też znaczenie modlitwy Pańskiej, w której Jezus uczy nas, jako dzieci, rozmawiać z naszym Ojcem. – Naszym skarbem jest nasz dostęp do Jezusa, On nas wybrał ku pożytkowi tych, z którymi mamy się dzielić Bogiem – podkreślił.
Druga część inauguracji miała miejsce w auli. Prorektor PWT we Wrocławiu, do którego afiliowane jest WSD w Legnicy, ks. Rajmund Pietkiewicz zauważył, że studiowanie teologii nie może odbywać się z pominięciem sfery duchowej. – Teologia musi być mistyczna, połączona z kontemplacją. Ma być tylko jedną z dziedzin nauki związaną z czytaniem książek, ale ma być doświadczeniem żywego Boga – mówił.
Wykład inauguracyjny wygłosił ks. prof. Marek Starowieyski z Warszawy. Mówił na temat kryzysu kultury chrześcijańskiej i seminarium. Źródeł kryzysu kultury chrześcijańskiej we współczesnym świecie upatruje min. w kryzysie teologii. Zaznaczył, że dziś w teologii akcentuje się głownie doktrynę, a często pomija się modlitwę, ascezę i świętość życia. Zauważamy dziś wygaszanie kultury chrześcijańskiej, które dokonuje się pod wpływem współczesnym środków społecznego przekazu, braków w systemie kształcenia, banalizacji kultury, która wyjaławia człowieka i czyni go miernotą.
Gość z Warszawy zauważył, że wygaszanie kultury widać w różnych aspektach życia człowieka: w architekturze, malarstwie, literaturze. W świecie pogrążającym się w brzydocie, Kościół musi być antidotum. Odnowa kultury jest możliwa, jeśli nastąpi także odnowa teologii, zwłaszcza w aspekcie wiary i świętości życia.
Ks. Profesor zauważył, że wiele mówi się o nowej ewangelizacji. Przypomniał, że w pierwszych wiekach ewangelizacja dokonywała się min. przez kulturę, czy wraz z propagowaniem kultury chrześcijańskiej. Nowa ewangelizacja musi zatem podjąć na nowo dialog z kulturą.
Tutaj ks. Starowieyski widzi pole dla seminarium duchownego. W ramach formacji należy studiować nie tylko teologię, ale i poznawać kulturę, przygotowywać ludzi kwalifikowanych do podjęcia dialogu z innymi. Należy stworzyć program wychowania do kultury. – Kultura i sztuka otwierają człowieka na piękno i na Stwórcę. Kultura otwiera na życie duchowe, życie duchowe na kulturę – zauważył.
Nowy rok akademicki w Legnicy przyniósł też pewne nowości w systemie formacji. Zgodnie z zaleceniami Kongregacji ds. Duchowieństwa w życie wszedł dokument „Droga formacji prezbiterów w Polsce”. W związku z tym otwarty został osobny dom dla roku propedeutycznego. Jest to dom międzydiecezjalny dla diecezji legnickiej i świdnickiej. Do rozpoczęcia studiów filozoficzno-teologicznych przygotowywać się w nim będzie 4 kleryków z diecezji legnickiej i 2 z diecezji świdnickiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.