Legnicki Orszak Trzech Króli
06 stycznia 2025 | 18:00 | ksww | Legnica Ⓒ Ⓟ
Około 2 tys. osób wzięło udział w legnickim Orszaku Trzech Króli.
Tradycyjnie orszak wyruszył po Mszy św. sprawowanej w katedrze pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Piotra Wawrzynka.
Udział w nim wzięli harcerze, młodzież, siostry zakonne, księża, rodziny z dziećmi oraz rzesza wiernych.
Betlejemska gwiazda, niesiona w asyście harcerzy z drużyny Kedyw, prowadziła uczestników przez legnicki rynek, do kościoła Marii Panny, na Wzgórze Zamkowe i do kościoła ojców franciszkanów. Przemarszowi towarzyszyła orkiestra górnicza oraz sztandary niesione przez uczniów szkoły mundurowej.
Podczas Mszy św. bp Wawrzynek podkreślił, że orszak jest manifestacją radości z narodzenia Jezusa i manifestacja wiary. Zaznaczył też, że jest to dzień poświęcony misjom, także ludziom będącym daleko od Boga. To znak, że my – jako Kościół mamy być misyjni, tzn. gotowi do chrześcijańskiego świadectwa.
W homilii mszalnej zauważył, że jest to najstarsza uroczystość związana z obchodami przyjścia na świat Chrystusa. Przeżywana jest w szczególnym czasie – roku jubileuszowego. – Przychodzimy dziś, aby spotkać bohaterów autentycznej wiary – mędrców. Chcemy uwielbiać Boga za to, że się objawia poganom, chcemy modlić się za wszystkie dzieła misyjne Kościoła i wreszcie chcemy, poprzez orszak dać świadectwo naszej wiary – mówił.
Zaznaczył, że mędrcy są synonimem prawdziwego szukania Boga, autentycznej wiary. Dlatego w dalszej części kazania omówił różne wymiary wiary.
– Autentyczna wiara zawsze szuka prawdy i Boga, jest gotowa wyruszyć w pielgrzymkę nadziei. Rozpoznaje boże znaki. Oddaje pokłon Bogu. Ona nie jest ociężała, nie kibicuje z pozycji kanapy. Szuka bożej nowości. Autentyczna wiara jest radosna. Nie wstydzi się oddać chwały Bogu, nie wstydzi się przed ludźmi aktów pobożności. Jest ofiarna i hojna. Nie jest schematyczna, słucha Boga i szuka nowych dróg, które prowadzą do tych, którzy pragną prawdy – mówił, wskazując na postawę mędrców.
Wskazując na postać Heroda, zauważył, że możemy mieć do czynienia także z wiara pozorną, udawaną. – Wiara pozorna boi się przyjścia Boga. To wynika z braku szukania Boga w życiu, z samozadowolenia. Nie medytuje, nie rozważa w sercu, opiera się na ludzkich opiniach, pogłoskach. Wiara pozorna lubi się ukrywać, boi się ludzkich słów i spojrzeń. Jest fałszywa, Herod nie chce oddawać pokłonu Jezusowie, on chce Go zabić, udając pobożność – kontynuował.
Podkreślił, że w centrum prawdziwej wiary jest Jezus. Dlatego dziś powinniśmy zadać sobie pytanie o to, czy moja wiara jest autentyczna, czy tylko pozorna. – Święta Rodzina jest dla nas wskazówką, przykładem, wzorem dla naszych rodzin. Oni nas pouczają, wspierają, wskazują, jak autentycznie żyć w wierze. Dlatego wraz z mędrcami wyruszymy, aby oddać pokłon Panu – zakończył.
Podczas orszaku, przy dźwiękach orkiestry górniczej wybrzmiały polskie kolędy. Były też dwie inscenizacje. Pierwsza przygotowana przez młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Była to pantomima o walce dobra ze złem. Natomiast dzieci z katolickiej szkoły ojców franciszkanów przygotowały scenkę pokłonu Trzech Króli.
Orszak zakończył się wspólnym kolędowaniem w kościele ojców franciszkanów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.