Lekarki z Zambii szkolą się w Rzeszowie
27 maja 2015 | 11:56 | ik Ⓒ Ⓟ
Dwie lekarski ze szpitala im. Kardynała Adama Kozłowieckiego w Lusace (Zambia) szkolą się w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie, gdzie m.in. zdobywają wiedzę z zakresu radiologii. To efekt umowy między szpitalem w Lusace a placówką w Rzeszowie, która zakłada m.in. wymianę i szkolenia lekarzy. Zambijscy medycy mogą poznać nowoczesny sprzęt i metody leczenia, nasi lekarze mogliby dokształcać się z rozpoznawania i leczenia chorób tropikalnych. Do współpracy placówek doszło dzięki Fundacji „Serce bez Granic”.
Lekarki z Zambii najwięcej czasu poświęcają badaniom USG. – Nie mamy takich urządzeń, jakimi wy dysponujecie. U nas zdjęcia RTG wciąż wywołuje się w ciemni – mówi dr Agatha Lloyd, dyrektorka Szpitala im. Kardynała Adama Kozłowieckiego w Lusace.
„Wiedza, którą tutaj zdobywamy, nie była możliwa do zdobycia w Lusace. W naszym szpitalu nie mamy wystarczająco dużo potrzebnego sprzętu. Nie ma ultrasonografu, a każde zdjęcie RTG wywołujemy w ciemni, ale wierzymy, że to się zmieni. Tutaj poznajemy urządzenia i poszerzamy wiedzę oraz umiejętności, które przekażemy naszym kolegom i wykorzystamy w naszej pracy” – dodaje dr Lloyd.
„Lekarkom z Zambii idzie coraz lepiej” – przekonuje dr Anna Hartman-Ksycińska, zastępca dyrektora ds. medycznych w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie. „Pokazujemy im m.in. działanie tomografu, czy rezonansu magnetycznego, ale w realiach ich pracy najbardziej przydatne może być USG. U nas mogą przeszkolić się praktycznie, skonsultować z naszymi lekarzami”.
Szkolenie zambijskich lekarek w Rzeszowie potrwa do 26 czerwca. W przyszłym roku kilku lekarzy z rzeszowskiego szpitala poleci do Afryki, żeby na miejscu pomagać tamtejszemu personelowi. Szpital w Lusace, który nosi imię kard. Kozłowieckiego ma 32 łóżka, w tym trzy neonatologiczne. Przyjmuje około 3 tys. pacjentów rocznie. Placówka utrzymywana jest przez episkopat Zambii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.