Drukuj Powrót do artykułu

Lekarze i psycholodzy przeciwko rządowym programom faworyzującym żłobki

17 grudnia 2018 | 10:06 | mp | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Pixabay.com

Katolicka Agencja Informacyjna oraz Związek Dużych Rodzin Trzy Plus zapraszają na konferencję prasową nt. “Wygrać najważniejszy czas rozwoju – dziecko do lat trzech”, podczas której zostanie zaprezentowany list otwarty 50 znanych psychologów i lekarzy do władz Rzeczpospolitej w sprawie form opieki nad dzieckiem do lat trzech. List zawiera sprzeciw uznanych ekspertów przeciwko polityce faworyzującej rozwój żłobków.

Konferencja odbędzie się 18 grudnia (wtorek) o godz. 12.00 w Centrum Medialnym KAI przy Skwerze kard. S. Wyszyńskiego 9 w Warszawie.

W spotkaniu udział wezmą i list zaprezentują: Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin Trzy Plus, Jarosław Żyliński, psycholog wychowawczy, autor książki “Miłość i wychowanie” oraz Anna Ciupa, psycholog, kierownik Ośrodka Badań i Usług Psychologicznych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, współzałożycielka Klubu Terapeutycznego dla Dzieci z Problemami Emocjonalnymi i Ich Rodziców w Fundacji Sto Pociech.

W liście otwartym do premiera Mateusza Morawieckiego oraz do posłów i senatorów grono 50 znanych polskich psychologów i pedagogów oraz lekarzy zwraca uwagę najwyższym władzom Rzeczypospolitej, że zgodnie ze współczesną wiedzą kluczowym elementem w rozwoju dziecka do lat trzech jest bezpieczna więź z rodzicami a jej zachwianie ma często nieodwracalne negatywne skutki. W związku z czym wyrażają zaniepokojenie programami rządu, w których faworyzowanym rozwiązaniem są żłobki. Tymczasem – jak przekonują eksperci – żłobki nie są optymalną formą opieki nad małymi dziećmi.

W zamian za to eksperci proponują bon opiekuńczo wychowawczy dla rodziców dzieci do lat 3 – z możliwością wykorzystania go jako wsparcia finansowego opieki nad dzieckiem w domu. „Niestety, wciąż brak rozwiązań wspierających rodziców, którzy sami chcą wychowywać swoje potomstwo. Państwo nie wspiera ekonomicznie najkorzystniejszego z punktu widzenia rozwoju dziecka rozwiązania” – czytamy w liście.

Autorzy listu poddają krytyce zapisy do Ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (a w szczególności jej przepisów odnoszących się do żłobków). Ubolewają, że stwarza ona iluzję możliwości odpowiedniego rozwoju dziecka w warunkach, które zgodnie ze współczesną wiedzą naukową, tych możliwości nie stwarzają. Wyrażają też zaniepokojenie treścią Resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH+” Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, faworyzującego żłobki jako formy opieki nad małymi dziećmi.

Inicjatorem listu otwartego do władz Rzeczypospolitej jest Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Akredytacje na konferencję prasową prosimy przesłać na adres: sekretariat@ekai.pl do poniedziałku 17 grudnia wieczorem.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.