Lekcja internetowa o sztuce w Auschwitz
05 października 2016 | 17:24 | rk, Auschwitz.org Ⓒ Ⓟ
Pracom artystycznym wykonanym przez więźniów Auschwitz – poświęcono nową lekcję internetową przygotowaną przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. W lekcji, oprócz tekstów poświęconych historii działalności artystycznej więźniów Auschwitz, znaleźć można przede wszystkim ponad sto prac wykonanych w obozie, a także wiele relacji świadków – poinformował rzecznik Muzeum w Oświęcimiu, Bartosz Bartyzel.
Lekcja pt. „Sztuka w KL Auschwitz” ma ukazać realia funkcjonowania niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, a także losy jego ofiar. Autorką lekcji jest Agnieszka Sieradzka, historyk sztuki pracująca w Zbiorach Muzeum.
Historyk przypomniała, że Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau posiada w swoich zbiorach największą i unikatową na skalę światową kolekcję sztuki związanej z obozem Auschwitz.
„Prace artystyczne stworzone w warunkach skrajnego zagrożenia są niezwykłym, poruszającym dokumentem czasu i historii. Równocześnie można w nich odnaleźć trudne do odtworzenia dziś uczucia i emocje, które towarzyszyły więźniom każdego dnia. I właśnie ze względu na tę olbrzymią wartość historyczną i emocjonalną sztuka obozowa jest niezwykle cenna i stanowi uniwersalny przekaz zrozumiały dla każdego odbiorcy” – napisała Sieradzka.
„W skład zbiorów Muzeum wchodzą prace wykonane w obozie oficjalnie – na zlecenie SS (m.in. w utworzonym przez Niemców Lagermuseum), dzieła tworzone w ukryciu, nielegalnie oraz prace powojenne byłych więźniów, będące rodzajem relacji z tamtych wydarzeń i próbą uporania się z obozową traumą” – wyjaśniła.
Podkreśliła, że unikatowym dziełem w zbiorach Muzeum jest zestaw rysunków nieznanego autora, prawdopodobnie Żyda, o inicjałach MM, zwanego również „Szkicownikiem z Auschwitz”.
„To jedyna praca, w której ukazana jest zagłada deportowanych do Auschwitz Żydów, a także eksterminacja więźniów chorych i wycieńczonych” – zaznaczyła.
W lekcji znaleźć można m.in. prace przedstawiające nie tylko tragiczną rzeczywistość obozową, ale także karykatury, rzemiosło artystyczne, kartki okolicznościowe czy portrety więźniów. Część z tych prac – wizerunków więźniów – stanowi jedyny ślad obecności w obozie.
Lekcja internetowa „Sztuka w KL Auschwitz” dostępna jest w polskiej i angielskiej wersji językowej. Szczegóły na: http://lekcja.auschwitz.org/pl_18_sztuka/
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.