Leksykon księży represjonowanych
21 czerwca 2002 | 14:14 | ad Ⓒ Ⓟ
W jakich okolicznościach aresztowano księży w PRL? Jak wyglądały represje? Wszystko to w „Leksykonie duchowieństwa represjonowanego w PRL w latach 1945-89” – nowości Verbinum.
Wydany właśnie tom pierwszy dzieła przedstawia sylwetki 274 osób. Redaktorem leksykonu jest ks. prof. Jerzy Myszor – wykładowca historii Kościoła na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Przy opracowywaniu biogramów szczególną uwagę poświęcono okolicznościom aresztowania, przebiegowi procesu, karze orzeczonej przez sąd lub innym formom represji. Stąd – jak zauważa ks. prof. Myszor – leksykon jest swoistą dokumentacją represji, jakie spotykały duchowieństwo katolickie w okresie komunizmu.
Redaktor leksykonu zaznacza również, że nie wszyscy skazani zostali rehabilitowani po 1956 lub 1989 roku, a wielu z opisanych umarło w niesławie. „Leksykon więc nie tylko dokumentuje, ale jest swoistym przypomnieniem obecnemu aparatowi sądowemu, że wiele krzywd nie zostało jeszcze naprawionych” – pisze ks. prof. Myszor we wstępie.
Wydany obecnie I tom dzieła nie przedstawia sylwetek wszystkich księży represjonowanych przez komunistyczne władze, a tylko te, których historie udało się ustalić na podstawie dotąd zgromadzonych materiałów. Wiele spośród 274 biogramów wzbogacono fotografiami.
_Jerzy Myszor (red.), *Leksykon duchowieństwa represjonowanego w PRL w latach 1945-1989*, Verbinum 2002, stron 355, oprawa twarda_
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.