Leśna: kościół pełen pamiątek po świętych otrzymał relikwie bł. Jana Pawła II
10 lipca 2011 | 17:34 | rk Ⓒ Ⓟ
Kościół pw. św. Michała Archanioła w Leśnej, w którym znajduje się ponad sto relikwiarzy z doczesnymi szczątkami patronów Kościoła katolickiego, ma już cenną pamiątkę po bł. Janie Pawle II. Relikwie pierwszego stopnia – zamknięte w kapsule włosy papieża Polaka – przekazał parafianom z Leśnej o. Sławomir Zieliński – delegat arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego.
Grupa 46 wiernych z Żywiecczyzny uczestniczyła 6 lipca w uroczystej Mszy św. w katedrze we Lwowie w ramach pielgrzymki po Ukrainie.
Jak podkreśla proboszcz leśniańskiej parafii ks. Piotr Sadkiewicz, już niedługo relikwie Ojca Świętego zyskają odpowiednią oprawę w postaci relikwiarza. Kapłan przypomina, że pierwszymi relikwiami w kościele były doczesne szczątki św. Faustyny. Jej relikwie zainstalowano tu w 2000 r.
Duchowny zauważa, że postawy świętych stanowią bardzo często inspirację do konkretnych działań i inicjatyw. Na przykład akcja podpisywania deklaracji woli i wykorzystania organów do transplantacji była – jak wspomina ksiądz – próbą naśladowania ofiarnej postawy św. ojca Pio.
W leśniańskim kościele umieszczono już m.in. relikwie św. Pawła, św. Jana z Dukli, św. Brata Alberta, bł. Matki Teresy z Kalkuty, św. Jacka Odrowąża czy bł. Matki Celiny Borzęckiej. Włosy bł. Jana Pawła II to 106. relikwia w tej prawdopodobnie jedynej świątyni w Polsce, w której zgromadzono tak dużą liczbę relikwiarzy z doczesnymi szczątkami świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego.
Licząca ok. 3 tys. mieszkańców wioska na Żywiecczyźnie zasłynęła w całej Polsce z bezprecedensowej inicjatywy rejestracji osób chętnych do oddania szpiku kostnego. Organizowane są tutaj cykliczne akcje zbiórki krwi, a ks. Sadkiewicz znany jest w całym kraju jako propagator idei transplantacji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.