Leśnicy czczą pamięć poległych i dbają o miejsca ich spoczynku
31 października 2022 | 22:39 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
Leśnicy dbają o miejsca pamięci narodowej. W zasięgu działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu znajduje się ponad 460 obiektów upamiętniających wydarzenia historyczne. Są to cmentarze, mogiły, pomniki, krzyże i inne obiekty. Związane są one z okresem powstania styczniowego, dwóch wojen światowych, okresem powojennym, upamiętniają postacie zasłużone, a także inne miejsca historyczne.
Lasy radomsko-kieleckie były świadkami burzliwych wydarzeń z dziejów Polski. Nie ma nadleśnictwa, na którego terenie nie byłoby kilkunastu, kilkudziesięciu pomników, mogił, krzyży upamiętniających wydarzenia, których świadkami były lasy.
– Odwiedzając lasy, napotykamy samotne, często bezimienne mogiły, krzyże i pomniki upamiętniające ważne wydarzenia historyczne, cmentarze wojenne, a także miejsca pamięci związane z postaciami słynnych, zasłużonych leśników. Nie omijajmy ich, są bowiem świadectwem bogatej historii naszego narodu – powiedział Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu.
– Leśnicy pielęgnują takie miejsca i dbają o zachowanie związanych z nimi wydarzeń w pamięci społecznej. Znaczna część pomników i tablic pamiątkowych powstawała i nadal powstaje przy znacznym zaangażowaniu Lasów Państwowych – dodaje Edyta Nowicka, rzecznik RDLP w Radomiu.
W dowód uznania za te działania w 2006 roku Rada Pamięci i Męczeństwa przyznała RDLP w Radomiu złoty medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.
W 2018 r. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przyznał RDLP w Radomiu medal Pro Patria. Leśnicy zostali wyróżnieni „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej” oraz coroczną współorganizację uroczystości na Wykusie, wspieranie środowisk kombatanckich, a także popularyzowanie wiedzy o polskim państwie podziemnym.
W 2020 roku Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie przyznał RDLP w Radomiu tytuł i nagrodę Świadek Historii. Zasługi i osiągnięcia, dla których zostały one przyznane to łączenie dbałości o przyrodę z kultywowaniem dziedzictwa historycznego. Dostrzeżona została organizacja i współorganizacja uroczystości upamiętniających wydarzenia historyczne m.in. na Wykusie w Górach Świętokrzyskich i w Michniowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.