Tysiące chasydów na grobie cadyka w Leżajsku
19 marca 2017 | 14:18 | Leżajsk / pab / bd Ⓒ Ⓟ
Żydzi z całego świata przybywają do Leżajska, aby odwiedzić grób cadyka Elimelecha z okazji 230. rocznicy jego śmierci. Wierzą oni, że tego dnia dusza zmarłego zstępuje do miejsca jego pochówku i wysłuchuje próśb zanoszonych do Boga.
Pierwsi pielgrzymi przyjechali do Leżajska już w piątek, aby tutaj spędzić szabat. Najwięcej jednak przybędzie ich dzisiaj, kiedy odbywają się główne uroczystości. Spodziewanych jest nawet 7 tysięcy osób.
Chasydzi wierzą, że w rocznicę śmierci cadyka jego dusza przebywa w pobliżu miejsca pochówku i dlatego licznie przybywają na leżajski kirkut, aby pomodlić się przy ohelu i złożyć tam kwitełe, czyli kartki, na których spisane są prośby do Boga. Wypowiadając słowa modlitw, kołyszą swoim ciałem, tańczą i śpiewają.
Mężczyźni i kobiety modlą się w osobnych pomieszczeniach. Wcześniej wchodzą do mykwy, w celu dokonania rytualnego obmycia. Po modlitwie jedzą koszerny posiłek, na który składają się: odpowiednio przyrządzone mięso wołowe, ryby, owoce, warzywa i jajka. Taką pielgrzymkę każdy Żyd powinien odbyć przynajmniej raz w życiu.
Rocznica śmierci cadyka Elimelecha przypada 21. dnia miesiąca Adar. Grób Elimelecha jest obecnie najliczniej i najchętniej odwiedzanym grobem cadyka nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
Ohel składa się z trzech części: centralnej z nową macewą cadyka, otoczonego kutą kratą i dwóch pomieszczeń, jednym dla mężczyzn, drugim dla kobiet. Do dziś zachowała się oryginalna macewa cadyka Elimelecha z 1787 roku.
Elimelech Weisblum z Leżajska żył w latach 1717 – 1787. Był rabinem, jednym z pierwszych cadyków w historii judaizmu, jednym z najwybitniejszych przedstawicieli chasydyzmu. Napisał Noam Elimelech, czyli „Łagodność Elimelecha” – jedno z podstawowych dzieł chasydyzmu.
Elimelech cieszył się wielkim autorytetem nie tylko wśród Żydów, ale i chrześcijan, którzy również przychodzili do niego po radę, którą zawsze otrzymywali. Cadyk zachęcał do przyjaźni, zarówno wewnątrz społeczności żydowskiej, jak i w relacjach z przedstawicielami innych wyznań. Według podań, miał umiejętności uzdrawiania z chorób, wypędzania demonów, był skutecznym orędownikiem u Boga i potrafił nawet przepowiadać przyszłość.
Cadyk to charyzmatyczny przywódca chasydyzmu. Jest to odłam judaizmu, który głosił odnowę religijną wśród Żydów. Obecnie chasydzi są pełnoprawnymi członkami obozu judaizmu ortodoksyjnego, przeciwnikami jakichkolwiek zmian w doktrynie judaizmu z zaciekłością broniącymi wszelkich prawd ortodoksji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.