Drukuj Powrót do artykułu

Libiąż: dzieci z Fatimy patronami Orszaku Świętych

11.10.2017 , Libiąż / md / wer Ⓒ ℗

Dzieci Fatimskie będą patronami IV Libiąskiego Orszaku Świętych „Holy Wins – czyli święty zwycięża”, który przejdzie ulicami miasta w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych. W tym roku zakończy się on w miejscu dla mieszkańców wyjątkowym – przy grobie śp. Heleny Kmieć, zamordowanej na misjach w Boliwii.

Orszak Świętych w Libiążu tradycyjnie odbędzie się 31 października. „Chcemy publicznie wyznać wiarę w świętych obcowanie. Każdy z uczestników zaproszony jest do przebrania się za swojego ulubionego patrona. Ma to też aspekt wychowawczy, bo dzieci przy zaangażowaniu rodziców, poznając życie konkretnego świętego czy błogosławionego, mogą się z nim zaprzyjaźnić” – uważa ks. Sebastian Kozyra z parafii św. Barbary, organizator Holy Wins w Libiążu.

Według niego, wzorcami dla dzieci mogą być święci Franciszek i Hiacynta oraz służebnica Boża s. Łucja. Dlatego, w 100. rocznicę objawień fatimskich, właśnie oni będą patronami libiąskiego pochodu świętych.

Na tegoroczny libiąski Holy Wins zaprasza również misjonarz z Boliwii ks. Krzysztof Domagalski, który wskazuje na przykład życia zamordowanej w styczniu świeckiej misjonarki Heleny Kmieć, która pochodziła z Libiąża. „Gdzieś czytałem, że niektórzy ludzie powinni nosić koszulkę z napisem: Uwaga! Kontakt grozi nawróceniem. Myślę, że Helenka należała do grona takich osób, bo swoim życiem, w różnych jego sferach, przyciągała do Chrystusa” – podkreśla misjonarz.

Marsz rozpocznie się w parafii Przemienia Pańskiego. Następnie na placu przed świątynią młodzież wykona taniec „Święty zwycięża”. Uformowany Orszak wyruszy nową ulicą Heleny Kmieć, w stronę kościoła św. Barbary. Po radosnym przemarszu zgromadzeni przejdą do grobu Helenki, na cmentarzu komunalnym tuż przy jej parafialnej świątyni. Po modlitwie na cmentarzu uczestnicy orszaku przejdą do kościoła, by uczestniczyć w Mszy św. pod przewodnictwem bp. Damiana Muskusa OFM z Krakowa.

Wydarzeniem towarzyszącym orszakowi jest konkurs plastyczny dla dzieci. Do 13 października uczniowie libiąskich szkół składają prace, których tematem jest jedna ze scen z życia świętych Franciszka i Hiacynty oraz ich kuzynki służebnicy Bożej Łucji. Wyniki zostaną ogłoszone najpóźniej 24 października. W Zespole Szkół w Libiążu 25 października odbędzie się debata na temat: „Wiara w świetle Fatimy. Objawienia, tajemnice, cud słońca”.

Wersja do druku

Przeczytaj także

11 października 2017 09:54

O polsko-ukraińskim pojednaniu na konferencji w Rzymie

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.