Licheń. Dzień Sąsiada w licheńskim sanktuarium
20 lutego 2022 | 16:13 | ra | Licheń Stary Ⓒ Ⓟ
„Przyjmowanie życia to odpowiedzialność za siebie, ale także za innych; za życie, które jest najcenniejszym Bożym darem. Przyjmując życie odpowiedzialnie odkrywamy prawdę o sobie, że jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga” – powiedział ks. Janusz Kumala MIC, kustosz sanktuarium maryjnego w Licheniu Starym, podczas dzisiejszej Mszy św. o godz. 12.00 sprawowanej w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Okazją był obchodzony dzisiaj w sanktuarium Dzień Sąsiada.
W homilii ks. Kumala zastanawiał się nad przyczyną zła, które dotyka zarówno zwykłych ludzi, ale także całe narody. – „Trzeba nam zobaczyć oblicze Pana Boga. Trzeba odkryć najgłębszą prawdę o Nim i o każdym z nas. Tu znajdziemy odpowiedź, w jaki sposób mamy przeżywać nasze życie, jak przyjmować największy dar otrzymany od Boga”.
Zdaniem księdza kustosza „przyjmowanie życia to zwykła odpowiedzialność zarówno za siebie, ale także za innych; za życie, które jest najcenniejszym Bożym darem. Przyjmując życie odpowiedzialnie odkrywamy prawdę o sobie, że jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga”.
Marianin podkreślił, że każdy z nas jest powołany do tworzenia i utrzymywania relacji z Bogiem i drugim człowiekiem.
– „Dzisiejsza Ewangelia chce nam powiedzieć, że dla nas, chrześcijan, świat jest zupełnie inny aniżeli dla tych, którzy nie przyjmują Bożego słowa. Bo jak możemy dziś usłyszeć i zrozumieć Ewangelię o miłości nieprzyjaciół? Jak można kochać kogoś, kto mnie prześladuje i nienawidzi? Jak mam nadstawiać drugi policzek? Bóg kocha każdego człowieka, dobrych i złych, jak dziś usłyszeliśmy. Bóg jest miłością, która nikogo nie odrzuca. Jeśli trwamy w Bogu, to trwamy w takiej miłości, która jest zdolna kochać nieprzyjaciół”.
Ksiądz kustosz zaznaczył także, że najpierw musimy miłować samych siebie, czyli troszczyć się o naszą więź z Bogiem. – „Jeśli w pierwszej kolejności nie zatroszczę się o sobie, to nie zbuduję relacji z innymi ludźmi”. Jako drugie nasze zadanie wskazał dostrzeganie Chrystusa w drugim człowieku – w miejscu gdzie pracuję, mieszkam, żyję. – „Potrzeba wyrozumiałości, cierpliwości, przebaczenia, wejścia na drogę pojednania, wysiłku, aby budować więź z naszymi sąsiadami” – wyliczał.
Zachęcał także do refleksji nad głębszymi wartościami, a także do poczucia odpowiedzialności za siebie i innych.
– „Otwórzmy się na łaskę Boga. Przede wszystkim jest to uczestnictwo w Eucharystii i przyjmowanie Jezusa Chrystusa do serca, bo On jest miłością i pokojem. Jeśli ktoś żyje z Chrystusem, promieniuje na ludzi tymi właśnie wartościami” – zakończył.
Przed zakończeniem Mszy św. ks. Kumala odczytał modlitwę św. Jana Pawła II za pokój. W licheńskiej bazylice odśpiewano także suplikacje za pokój na Ukrainie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.