Licheń: dzień skupienia dla samorządowców
30 marca 2019 | 18:49 | ask | Licheń Ⓒ Ⓟ
Pierwszy Wielkopostny Dzień Skupienia dla Samorządowców w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, Bolesnej Królowej Polski, zgromadził 30 marca włodarzy powiatów konińskiego, tureckiego, słupeckiego a nawet inowrocławskiego. W spotkaniu uczestniczyło kilkadziesiąt osób.
Spotkanie rozpoczęła konferencja duchowa pt. „Służba czy władza? O powołaniu samorządowca”, którą poprowadził ks. dr Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium. Skąd pomysł na organizację Wielkopostnego Dnia Skupienia dla samorządowców z okolicy? – Abyśmy się wspólnie zatrzymali przy Panu Bogu, byśmy zwrócili się też w stronę własnego serca i przemyśleli swoje życie – rozpoczął ksiądz kustosz. – Dziękuję, że przyjęliście zaproszenie. To świadectwo, że zależy wam na waszym wnętrzu, zależy wam, aby jak najlepiej wypełniać swoją funkcję – mówił.
Zaznaczył, że sanktuarium licheńskie od początku istnienia, od XIX w., związane jest z samorządowcami. – U początku obrazem Matki Bożej w Grąblinie zaopiekował się nie ksiądz proboszcz, ale samorządowcy, zarządca Grąblina wraz z kilkoma osobami wybudowali kapliczkę – przypomniał kustosz licheńskiego sanktuarium. W swoim wystąpieniu ksiądz kustosz mówił o wzorze licheńskiej Matki, z orłem na piersi, która opiekuje się Polską i tymi, którzy poprzez swoje powołanie troszczą się o innych. Zachęcał na przykładzie scen ewangelicznych: nawiedzenia św. Elżbiety i wesela w Kanie Galilejskiej, by poprzez pracę nieść pomoc i dobrą nowinę innym. Podkreślał również, że warto widzieć swoje życie w kontekście powołania. Kładł też nacisk na to, by każdy był sobą, traktował wszystkich ludzi z szacunkiem, ale strzegł też wyznawanych przez siebie wartości. – Zawsze są i powinny być różnice, mamy prawo do patrzenia na sprawy inaczej, ale ważne, byśmy nie dzielili się przez nasze poglądy – dopowiedział.
Po konferencji goście wzięli udział we Mszy św w licheńskiej bazylice, w której uczestniczyli też m.in. klerycy z seminarium wrocławskiego i pielgrzymi z Jarząbkowa.
Wielkopostny Dzień Skupienia był czasem zatrzymania, wytchnienia i przewartościowania różnych spraw, jak przyznawali samorządowcy. Uczestniczyli w nim m.in. Wiesława Pawłowska, starosta inowrocławska, Bożena Dominiak, wójt gminy Grzegorzew, Romuald Antosik, burmistrz miasta Turek, Mirosław Durczyński, burmistrz gminy i miasta Golina i Czesław Dykszak, zastępca starosty słupeckiego. – Byłam zachwycona zaproszeniem od księdza kustosza, po raz pierwszy w mojej pracy samorządowej spotkałam się z taką formą wsparcia samorządowców od strony wewnętrznej, duchowej. Przyjęłam zaproszenie z zaszczytem, uczestniczę z radością i dziękuję księdzu kustoszowi. Po raz pierwszy odwiedzam sanktuarium w Licheniu, to dla mnie tym większa radość Polecam uwadze księdza kustosza, by pamiętał o samorządowcach w przyszłości – mówiła Wiesława Pawłowska, starosta inowrocławska. – Uważam, że co jakiś czas powinniśmy spojrzeć inaczej na to, co robimy dobrze, a co możemy robić lepiej. Nie przyjechałem tutaj z poczucia obowiązku, ale z przyjemnością. Chciałem pobyć sam ze sobą i z Bogiem. Wystąpienie księdza kustosza wniosło wiele do naszego życia – mamy szanse przewartościować pewne rzeczy – przyznał Romuald Antosik, burmistrz Turku. – Sądzę, że podobne dni skupienia mogłyby się odbywać też w naszych dekanatach – każdy z nas potrzebuje dobrego, ewangelicznego natchnienia. Bardzo dziękuję księdzu kustoszowi za inicjatywę – mówił Dariusz Jasak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Turku.
Chętni goście mieli okazję zwiedzić z przewodnikiem licheńską bazylikę lub Muzeum im. ks. J. Jarzębowskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.