Licheń: Dzień Życia Konsekrowanego
02 lutego 2013 | 20:59 | ra Ⓒ Ⓟ
Pod przewodnictwem ks. bpa Wiesława Alojzego Meringa kapłani, bracia, siostry zakonne oraz wierni uczestniczyli dziś we Mszy św. z okazji Dnia Życia Konsekrowanego. W tym roku główne uroczystości w diecezji włocławskiej, decyzją jej ordynariusza, odbyły się w sanktuarium maryjnym w Licheniu Starym.
W 2013 roku Dzień Życia Konsekrowanego w Kościele katolickim jest obchodzony po raz siedemnasty. Tegorocznym obchodom towarzyszy hasło „Ku pełni życia w Chrystusie".
Osoby konsekrowane z diecezji włocławskiej przybyły dziś do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej, aby wraz ze swoim biskupem ordynariuszem dziękować Bogu za dar powołania do życia zakonnego i prosić o kolejne, liczne i święte powołania do swoich wspólnot zakonnych. Zdaniem ks. bpa Wiesława Meringa ranga dzisiejszego święta jest niepodważalna. „Ono pokazuje całą rozmaitość, wielowątkowość tradycji w Kościele. Prawie każde z tych najstarszych zakonów, zgromadzeń, ono ma pewną odrębność i specyfikę, które dla Kościoła są szalenie ważne. To jest na wagę złota, że jest wiele możliwości realizowania swojego powołania w Kościele poprzez kontakt z takim a nie innym zgromadzeniem”.
Zdaniem biskupa ordynariusza historia całej Europy oparta jest na postaciach wielkich twórców życia zakonnego: – „Św. Franciszek, św. Dominik, św. Benedykt to są takie postaci, bez których nie byłoby Europy w tym dzisiejszym kształcie”.
Bp Mering ubolewał w powodu prób negowania wkładu chrześcijaństwa w kształt dzisiejszego świata. – „Dzisiaj pojawiają się te chore tendencje usunięcia wątków chrześcijańskich z dziejów Europy, co zawsze będzie zubożeniem jej życia duchowego”.
W koncelebrze przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej uczestniczyło 46 kapłanów, którzy dziś przybyli do Lichenia na diecezjalne uroczystości Dnia Życia Konsekrowanego. Wśród nich był także o. Waldemar Murach ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy Świętej Rodziny z Kazimierza Biskupiego, który w zakonie jest od ponad 30 lat, w tym 26 jako kapłan. „Swoje kapłaństwo traktuję jako wielką misję dla Kościoła tam, gdzie Pan Bóg mnie posyła. Trzeba podkreślać rangę, role i miejsce życia konsekrowanego osób, które poświęcają się Panu Bogu na wyłączną służbę. Ten, kto wierzy, ten rozumie, jak ważna jest rola życia konsekrowanego”. Jak dodał ustanowienie Dnia Życia Konsekrowanego przez bł. Jana Pała II było jedną z jego wielu ważnych inicjatyw dla Kościoła, a której podwaliny zaczerpnął ze swojego ojczystego kraju, a następnie przekazał całemu Kościołowi.
Światowy Dzień Życia Konsekrowanego przypada każdego roku 2 lutego, tj. w Święto Ofiarowania Pańskiego. Jest to także Święto Matki Bożej Gromnicznej. Dzień ten ustanowił bł. Jan Pawła II w 1997 roku. Dla Kościoła jest to okazja do głębszej refleksji nad darem życia poświęconego Bogu. Główne uroczystości odbywają się w Watykanie. Po popołudniowej Mszy św., odprawianej w Bazylice św. Piotra, z osobami konsekrowanymi rokrocznie spotyka się papież.
W dzisiejszych diecezjalnych uroczystościach z okazji Dnia Życia Konsekrowanego w Licheniu uczestniczyli franciszkanie z Włocławka oraz Konina, bracia pocieszyciele z Getsemani z Włocławka, paulini z Brdowa, orioniści ze Zduńskiej Woli, misjonarze konwentualni z Radziejowa, misjonarze Świętej Rodziny z Kazimierza Biskupiego oraz księża marianie posługujący w licheńskim sanktuarium.
Spośród zakonów żeńskich z terenu diecezji włocławskiej w trakcie liturgii modliły się siostry: urszulanki z Sieradza, misjonarki Benedyktynki z Konina, „Wspólnej Pracy” od Niepokalanej Maryi z Włocławka, elżbietanki z Włocławka i Brześcia Kujawskiego, Matki Bożej Miłosierdzia ze Świnic Warckich, nazaretanki z Konina, Opatrzności Bożej z Turki, Rodziny Maryi i Westianki Jezusa z Włocławka oraz siostry Imienia Jezus z Lichenia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.