Licheń: kongres „Parafia jutra”
18 września 2023 | 14:19 | ar, maj | Licheń Ⓒ Ⓟ
Jaka jest dziś sytuacja społeczno – religijna w Polsce? Jaki jest stan duszpasterstwa? Jak odnowić polskie parafie?– na te pytania odpowiadać będą uczestnicy II Kongresu Teologii Praktycznej „Parafia jutra”, który odbywać się będzie od 19 do 21 września br. w Licheniu. Naukowcy, duszpasterze i świeccy przedstawiciele wspólnot parafialnych zastanawiać się będą, przed jakimi wyzwaniami stoi lub wkrótce stanie Kościół w Polsce i jakie działania w związku z tym należy podejmować w parafiach.
Jak wyjaśniał ks. dr hab. Tomasz Wielebski, organizator Kongresu, podczas konferencji prasowej zapowiadającej to wydarzenia, ma być ono niejako odpowiedzią na wskazanie papieża Franciszka zawarte w adhortacji „Evangelii gaudium” oraz „Instrukcji o nawróceniu wspólnoty parafialnej” Kongregacji ds. Duchowieństwa, wydanej w 2020 r., gdzie m.in. wzywa się parafie do nawrócenia duszpasterskiego oraz dostosowania swoich działań do wymogów czasu i potrzeb wiernych. Większość z nich – jak wynika z badań CBOS – deklaruje, że nie ma żadnego wpływu na to, co dzieje się w parafii.
Jak odnowić polskie parafie? – podczas kongresu zostaną przedstawione przesłanki teologiczne oraz socjologiczne, które posłużą do refleksji nad tym zagadnieniem. Kongres posłuży też jako płaszczyzna spotkania biskupów, przedstawicieli kościelnych gremiów odpowiedzialnych m.in. za duszpasterstwo i ewangelizację oraz księży proboszczów i wiernych, którzy wspólnie będą mogli zastanowić się, w jakim kierunku powinna iść polska parafia.
Podczas Kongresu zaprezentowana zostanie m.in. całość badań przeprowadzonych przez ISKK „Parafia z perspektywy proboszczów”. Odbędzie się też prezentacja parafii wyróżnionych w organizowanym przez Katolicką Agencję Informacyjną konkursie „Aktywna parafia”. Przedstawią one swoją działalność, która może inspirować nie tylko do odnowy życia religijnego, ale do wielu działań podejmowanych na rzecz społeczności lokalnych.
Planowana jest również codzienna Eucharystia oraz – w pierwszym dniu spotkania – wspólne uwielbienie i modlitwa w intencji odnowy polskich parafii.
Kongres Teologii Praktycznej organizowany jest przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego we współpracy z czterema stowarzyszeniami teologii praktycznej: Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów, Stowarzyszenie Katechetyków Polskich, Stowarzyszenia Liturgistów Polskich oraz Stowarzyszenia Homiletów Polskich. Partnerami wydarzenia są Komisja Duszpasterstwa KEP oraz Zespół do spraw Nowej Ewangelizacji KEP. Patronem medialnym jest Katolicka Agencja Informacyjna.
Pierwszy Kongres Teologii Praktycznej odbył się w Warszawie w 2016 r. Podczas trzydniowego spotkania uczestnicy wydarzenia szukali odpowiedzi na pytanie czy Polska jest już krajem misyjnym, a kontekstem spotkania były obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.