Licheń: niedzielne Msze św. z ograniczoną liczbą wiernych
15 marca 2020 | 18:30 | ra | Licheń Ⓒ Ⓟ
Zgodnie z rządowym rozporządzeniem dotyczącym ograniczeń co do liczby osób w miejscach kultu, w Mszach świętych sprawowanych dziś w licheńskiej bazylice uczestniczyło maksymalnie 50 wiernych. Spowiedź w trakcie Mszy odbywała się z wykorzystaniem otwartych konfesjonałów zabezpieczonych folią, a komunię świętą wierni mogli przyjmować na rękę.
W związku z zagrożeniem epidemiologicznym, jakie od piątku zostało ogłoszone w Polsce, wszystkie Msze święte w bazylice zostały odprawione z zachowaniem wszelkich odgórnych zaleceń bezpieczeństwa. Poza Eucharystiami, które celebrowano przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej, wierni modlili się także podczas dodatkowych dwóch Mszy św. w kaplicy Trójcy Świętej w dolnej części bazyliki.
Głównej Mszy św. o godz. 12.00 w licheńskiej bazylice przewodniczył ks. Janusz Kumala MIC, kustosz sanktuarium. W kazaniu ksiądz kustosz zwrócił uwagę, że dzisiejsza niedziela jest wyjątkowa, naznaczona zadumą i tęsknotą. Zadumą na kruchością życia i tęsknotą za Eucharystią. Jak zaznaczył, poprzez uczestnictwo we Mszy św. staramy się zrozumieć działanie Pana Boga, gdyż jest to czas, w którym musimy się zatrzymać i zastanowić nad tym, jak ważny w naszym życiu jest Bóg i drugi człowiek.
„Dziś możemy zobaczyć, że kościoły są puste lub jest w nich niewielu wiernych, ale przed ekranami komputerów tysiące. To znaczy, że chcemy traktować poważnie to, co mówi do nas Bóg przez wydarzenia, których jesteśmy świadkami. Dla wielu niemożliwość uczestnictwa w Eucharystii jest bólem. Dlatego my, którzy w niej uczestniczymy w licheńskiej świątyni, łączymy się duchowo z tymi, którzy nie mogą tu być. Chcemy przypomnieć sobie Dobrą Nowinę o tym, że Bóg jest obecny w naszych serach, domach, rodzinach” – powiedział kustosz.
Przypomniał, że do Matki Bożej Licheńskiej w czasie epidemii w 1852 r. przybywały tłumy ludzi i zachęcił do duchowej pielgrzymki przed Cudowny Obraz Bolesnej Królowej Polski. Dzięki Jej wstawiennictwu Bóg umacnia nas, przemienia nasze serca. Wkrótce też obdarzy łaską ocalenia od epidemii. Pełni nadziei patrzymy w przyszłość bez lęku, bo naszą przyszłością jest Bóg.
Marianin zachęcił też, aby wspierać modlitwą służby medyczne, sanitarne i rządowe, aby Bóg obdarzał ich siłą i mądrością. Prosił też o modlitwę za chorych i ich rodziny. Wzywał do zachowania spokoju i zaufania do Boga, ale też odpowiedzialnego respektowania zarządzeń właściwych władz.
Przed zakończeniem Mszy św., zgodnie z zaleceniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu polski, zostały odśpiewane suplikacje. Kustosz odczytał także modlitwę za mężczyzn i ojców do św. Józefa, z racji dnia modlitw w ich intencji.
W trakcie wszystkich Mszy św. kapłani odczytują komunikat dotyczący zastosowania się do ogólnopolskich wymogów służb sanitarnych, które mówią m.in., iż w świątyniach może przebywać nie więcej aniżeli 50 osób. W licheńskiej bazylice kilka razy dziennie jest przeprowadzana dezynfekcja wszystkich powierzchni, które potencjalnie mogą dotykać pielgrzymi. Zachowywane są też wszystkie inne zalecenia sanitarne.
Spowiedź w trakcie Mszy św. odbywała się z wykorzystaniem otwartych konfesjonałów zabezpieczonych folią, a komunię świętą wierni mogli przyjmować na rękę.
Wszystkie nabożeństwa, które odbywają się w nawie głównej licheńskiej bazyliki, są transmitowane z wykorzystaniem strony internetowej www.lichen.pl.
Zgodnie z zarządzeniem przewodniczącego Episkopatu Polski, już od soboty o godz. 20.30 – bez udziału wiernych – jest odmawiany w bazylice różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia oraz ustanie epidemii.
Cudowny Obraz Matki Bożej Licheńskiej codziennie pozostanie odsłonięty przez cały dzień.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.