Licheń: odpust ku czci św. Doroty
06 lutego 2022 | 23:20 | jz | Licheń Stary Ⓒ Ⓟ
W dniu wspomnienia liturgicznego św. Doroty w licheńskiej parafii świętowano uroczysty odpust. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Sławomir Kasprzak, dziekan dekanatu konińskiego II.
Mszę Świętą odprawili także proboszcz licheńskiej parafii, ks. Rafał Krauze MIC, przełożony licheńskiej wspólnoty zakonnej, ks. Bogusław Binda MIC, proboszczowie konińskich parafii, ks. Henryk Witczak (parafia św. Wojciecha) i ks. Artur Krzyżanowski (parafia bł. J. Matulewicza).
W homilii ks. Zbigniew Grygorcewicz MIC, duszpasterz licheńskiego sanktuarium, mówił o tym, co oznacza być męczennikiem. Wyjaśnił, że greckie słowo ‘martyr’ oznacza świadka. Mówił też o współczesnych męczennikach i męczennicach, np. kobietach, które samotnie, porzucone przez mężów, opiekują się niepełnosprawnymi dziećmi. Nawiązał też do nauczania św. Doroteusza, którego zdaniem ten, kto opiekuje się chorymi jest większy od męczennika. „Oby nam nie zabrakło tej oliwy, o której mówi dzisiejsza Ewangelia, oliwy Ducha Świętego, byśmy nie zaparli się Jezusa Chrystusa” – zakończył homilię duszpasterz.
Msza odpustowa była połączona z zaprzysiężeniem członków nowej rady parafialnej. Osoby te rozpoczynając trzyletnią kadencję, przyrzekały wobec Boga, że powierzoną funkcję będą sprawować według swojej najlepszej woli, zgodnie z sumieniem i przepisami prawa kościelnego, mając na względzie chwałę Bożą i dobro Kościoła.
Według podania, śmierci św. Doroty towarzyszyło cudowne pojawianie się dziecka z jabłkami i różami. Święta w ikonografii przedstawiana jest właśnie z takimi atrybutami. Tradycją w Licheniu jest błogosławieństwo jabłek, które po Mszy Świętej zebrani zabierają do domów. Liturgię zakończyła litania do patronki parafii i błogosławieństwo zebranych Najświętszym Sakramentem. O oprawę muzyczną liturgii zadbał parafialny chór Virtus Dei.
Początki liczącej obecnie około 3 tysięcy wiernych parafii w Licheniu Starym sięgają XIII w., a księża marianie posługują tutaj już ponad 70 lat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.