Licheń: pielgrzymi nadziei
17 stycznia 2022 | 12:15 | BP Sanktuarium, jz | Licheń Stary Ⓒ Ⓟ
Drugą niedzielę zwykłą, 16 stycznia, w Licheniu obchodzono jako dzień modlitw w intencji tych parafii, z których przybywają pielgrzymi. Była to okazja, aby w Domu Matki, jakim jest sanktuarium, podziękować Bogu za swoją wspólnotę parafialną i duszpasterzy.
– Nazywamy się ludźmi wierzącymi, jednak zdajemy sobie sprawę, że nasza wiara musi się ciągle rozwijać. Nie możemy przestrzegać wskazań Ewangelii, jeśli w naszym sercu nie ma Pana Jezusa. Jeśli nie przenika nas swoją mocą, nie jesteśmy w stanie postawić kroku w odpowiednim kierunku. Dlatego potrzebujemy Chrystusa” – mówił ks. Janusz Kumala odprawiając południową Mszę świętą.
Podkreślał, że Duch Święty zaprasza do sanktuariów nie tylko wierzących ale także ludzi wątpiących czy niewierzących. Często przybywający z ciekawości wracają do domów odmienieni, rozpoczynając coś nowego w swoim życiu. Jak zauważył św. Jan Paweł II, dzieje się tak dlatego, że tutaj rozlega się głos Chrystusa, nieustannie rozbrzmiewa Dobra Nowina.
Sanktuarium w Licheniu w tym roku obchodzi 170 rocznicę powstania. 29 września 1852 roku uroczyście przeniesiono obraz Matki Bożej Licheńskiej z grąblińskiego lasu do ówczesnej kaplicy cmentarnej.
„Pielgrzymami nadziei” nazwał ksiądz kustosz przybywających do Lichenia. – Przybywamy z nadzieją znalezienia Pana Boga, z nadzieją na lepsze życie, że zagości w sercu pokój, z nadzieją na uzdrowienie relacji – mówił. Kapłan zwrócił uwagę na wota rozwieszone w świątyni, które są materialnymi znakami łask, jakie pielgrzymi doświadczyli.
– Parafia to nie tylko zewnętrzna struktura, to wspólnota ludzi, którzy razem z pasterzami podążają przez ten świat. Są cząstką Kościoła. To przede wszystkim ludzie, ale i struktury materialne. W okresie kolęd w parafiach chodzi o to, by umocnić w sobie odpowiedzialność za swoją wspólnotę. Módlmy się za duszpasterzy, by gorliwie wypełniali swoje powołanie i nam towarzyszyli w drodze – mówił ks. Kumala, podkreślając, że także przy powstaniu i rozwoju licheńskiego sanktuarium współpracowały tysiące osób.
Po Mszy św. o godz. 12.00 w bazylice odbył się koncert Kameralnego Chóru Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu. Poznański zespół od wielu lat zaliczany jest do najlepszych zespołów chóralnych w Polsce. Wśród kolęd można było usłyszeć utwory po polsku, angielsku, niemiecku, hiszpańsku, francusku i po łacinie. 12 śpiewaków wystąpiło pod dyrekcją Mariusza Otto, wraz z akompaniatorem, pianistą, Mirosławem Gałęskim. Obok kolęd w opracowaniu m. in. J. A. Maklakiewicza pojawiły się także utwory poświęcone pamięci poznańskich dyrygentów, Stefana Stuligrosza i Jerzego Kurczewskiego.
W kolejną niedzielę, 23 stycznia, przypada w Kościele Niedziela Słowa Bożego. W Licheniu wtedy obchodzony będzie także IV Rodzinny Dzień Babci i Dziadka dla mieszkańców powiatu konińskiego (i nie tylko). Po Mszy o godz. 12.00 w intencji dziadków, odbędzie się koncert kolęd Chóru Bazyliki Licheńskiej „Stabat Mater”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.