Drukuj Powrót do artykułu

“Solidarność” pielgrzymowała do Lichenia

22 kwietnia 2018 | 17:44 | ra | Licheń Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Dawid Tatarkiewicz / East News

Jedynie wolność rozumna jest darem świętym samego Boga danym człowiekowi, ludzkiej duszy, ludzkiemu bytowi, ale także rodzinom i narodom – powiedział dziś w Licheniu abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński podczas XIX Ogólnopolskiej Pielgrzymki NSZZ „Solidarność” do Matki Bożej Licheńskiej.

Eucharystii, która rozpoczęła się w samo południe, przewodniczył abp Andrzej Dzięga ze Szczecina. Nawiązując do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wskazał, że należy o nią dbać, aby obecne i kolejne pokolenia Polaków mogły się nią cieszyć. „Okazuje się, że po stu latach wiemy jeszcze bardziej, nie tylko jak smakuje niepodległość, ale też jeszcze bardziej czujemy, jak nam na niej zależy, ile jesteśmy gotowi jej poświęcić i jak jesteśmy w stanie bronić drogi niepodległości” – powiedział abp Dzięga.

Arcybiskup wskazał, że wolność, dana ludziom przez Boga, winna być rozumna i wykorzystywana w sposób racjonalny i rozumny.

Przed rozpoczęciem południowej Mszy św. w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej głos zabrał Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. W słowie do uczestników pielgrzymki wyraził radość, że w roku, w którym przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, wielka rodzina „Solidarności” może spotkać się i modlić w Licheniu.

Piotr Duda zapewnił, że NSZZ „Solidarność” będzie dbał o interesy pracowników, na tyle, na ile będzie to możliwe. Zaznaczył, za patronem „Solidarności”, bł. ks. Jerzym Popiełuszko, że człowieka i pracownika należy traktować podmiotowo, a nie przedmiotowo. Wyraził radość z przyjęcia ustawy, dzięki której wiele osób nie musi pracować w niedziele, a swój cenny czas mogą poświęcić rodzinie i najbliższym. Dodał jednocześnie, że jest jeszcze wiele kwestii, które potrzebują uwagi i naprawy.

W dzisiejszej XIX Ogólnopolskiej Pielgrzymce NSZZ „Solidarność” do Matki Bożej Licheńskiej uczestniczyło kilka tysięcy osób. Obecnych było także kilkadziesiąt pocztów sztandarowych przybyłych na uroczystości z zakładów pracy z całego kraju. Po zakończonej Eucharystii zaproszeni goście i wierni udali się pod pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie przedstawiciele poszczególnych okręgów złożyli kwiaty.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.