Licheń: 10. pielgrzymka ruchu Equipes Notre-Dame
20 maja 2012 | 16:07 | ra Ⓒ Ⓟ
Około 170 małżeństw z Polski, Białorusi i Francji zrzeszonych w ruchu Equipes Notre-Dame (EN-D) przybyło dziś do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym. U stóp Matki Bożej Licheńskiej modlili się i dziękowali za 10 lat istnienia ruchu w Polsce.
„Ruch jest międzynarodowy. Występuje praktycznie we wszystkich krajach na świecie. W Polsce istnieje od 10 lat. Oprócz Polaków przyjechali także Białorusini oraz goście z Francji” – poinformował Sławomir Pakuła, który wraz z żoną Honoratą jest odpowiedzialny za ruch w Wielkopolsce.
Pielgrzymka rozpoczęła się dziś o godz. 9.30 konferencją przygotowaną przez parę odpowiedzialną za ruch w Polsce, a także wystąpieniem pary z Francji. W trakcie pierwszego spotkania, w Sali Królewskiej, znajdującej się w starej części sanktuarium, rozdano nagrody dzieciom, które nadesłały prace na konkurs plastyczny o małżeństwach z ruchu Equipes Notre-Dame.
Zdaniem Sławomira Pakuły pary, które przyjęły sakrament małżeństwa, muszą ciągle nad nim pracować. „Sakrament małżeństwa nie jest jednorazowy, nie przyjmuje się go i na tym koniec. To jest sakrament, który trwa w nas, małżonkach, cały czas. W związku z tym wymaga od nas pewnej pracy, którą wkładamy przez całe lata trwania małżeństwa. Praca polega na tym, co robimy przez cały miesiąc, czyli czytamy i rozważamy Pismo Święte, modlimy się indywidualnie i w małżeństwach, wybieramy także pewną regułę życia, którą staramy się żyć na co dzień” – wyjaśnia Pakuła.
Raz w miesiącu każda ekipa spotyka się we własnym gronie w obecności kapłana. Jest to spotkanie o charakterze formacyjno-modlitewnym, w trakcie którego małżonkowie dzielą się swoimi spostrzeżeniami odnośnie do tematu, nad którym zastanawiali się w minionym miesiącu.
Licheńskie sanktuarium nieprzypadkowo zostało wybrane na miejsce jubileuszowej, 10. pielgrzymi EN-D. Od kilku lat w parafii pw. św. Doroty w Licheniu Starym istnieją dwie ekipy zrzeszające 9 małżeństw. Renata i Tomasz Matczakowie byli jedną z pierwszych par, które zapoczątkowały ruch EN-D w Licheniu. Jak mówią, nie żałują swojej decyzji, a dziś są dumni, że jubileuszowa pielgrzyma ruchu odbywa się w licheńskim sanktuarium, gdzie oni czują się gospodarzami.
„W naszym kościele parafialnym, na zaproszenie proboszcza przyjechała rodzina z EN-D z Poznania i złożyła w trakcie Mszy św. świadectwo. Do ruchu wstąpiliśmy dzięki zaangażowaniu ks. proboszcza. Skorzystaliśmy z rekolekcji organizowanych dla rodzin z EN-D i zachwyciliśmy się tym ruchem” – powiedział Tomasz Matczak z Lichenia.
Zdaniem koordynatora i przewodnika duchowego ruchu EN-D w Licheniu, ks. Stanisława Kosiorowskiego, proboszcza licheńskiej parafii, jubileuszowa pielgrzymka została zorganizowana w Licheniu ze względu na zaangażowanie w ruchu małżeństw z miejscowej parafii.
„Obecnie mamy dwie ekipy już działające, gdzie należy 9 małżeństw – w jednej 5, w drugiej 4 małżeństwa. Mamy także w pilotażu kolejnych 5 małżeństw. Stąd zrodził się pomysł, aby ogólnopolska pielgrzymka EN-D odbyła się właśnie w Licheniu. Dziś można było doświadczyć wiele przeżyć duchowych w tej pięknej drodze, do której Chrystus wezwał małżonków” – powiedział ks. Kosiorowski.
Wśród uczestników dzisiejszej pielgrzymki byli także Ludmiła i Andrzej Szkraby z Białorusi. W ruchu EN-D są od ośmiu lat i dzięki przynależności ich życie zmienia się na lepsze. Jak mówią „budują swoją rodzinę w duchu otwartości na Jezusa Chrystusa”. Dzięki przynależności do ruchu czytanie Pisma Świętego w kręgu rodzinnym nie jest dla nich czymś niezwykłym, tak samo wspólna modlitwa. Dla nich jest to niepowtarzalna możliwość, aby cała rodzina mogła spędzać czas razem. Na Białorusi obecnie do ruchu EN-D przynależy 56 małżeństw, którymi opiekuje się 13 księży – doradców.
Kulminacyjnym punktem ogólnopolskiej pielgrzymki Equipes Notre-Dame była południowa Msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej, którą koncelebrowało ok. 30 prezbiterów. Homilię wygłosił ks. prof. Karol Meissner, który podkreślał, że małżeństwo jest sakramentem świętym i nierozerwalnym. Zwrócił także uwagę na fakt, iż małżeństwo jest często wystawiane na próbę i boryka się z trudnościami moralnymi. A ekipy Notre-Dame są przykładem dla innych, jak należy żyć w rodzinie i jak należy dążyć do świętości. Na zakończenie Eucharystii wszytki małżeństwa, które przybyły na pielgrzymkę, odmówiły akt zawierzenia Matce Bożej Licheńskiej.
O godz. 15.30 w kościele parafialnym pw. św. Doroty uczestnicy pielgrzymki spotkali się z bp. Wiesławem Meringiem na popołudniowych nieszporach. Ordynariusz diecezji włocławskiej wyraził małżeństwom wdzięczność i uznanie za "tę pracę, którą wykonujecie na co dzień w tych wszystkich miejscach, w których jesteście". – Cieszę się razem z całym sanktuarium licheńskim, które przecież na mapie diecezji włocławskiej jest ogromnie ważne. Tak, jak matka w domu, bo tutaj jest Ta, która jest prawdziwą matka swoich dzieci, także w diecezjalnej wspólnocie, cieszę się, że po tych kilku latach drogi ekip Matki Bożej właśnie zawadziły o Licheń” – powiedział bp Mering.
Bp Mering zwrócił także uwagę na wielką moc płynącą z Bożego Miłosierdzia, które tak bardzo umiłowała i którego było gorącą orędowniczką św. s. Faustyna Kowalska. Podkreślił, że to właśnie w diecezji włocławskiej urodziła się św. Faustyna. Dlatego Kościół włocławski ma szczególne zadanie do spełnienia w kwestii głoszenia Bożego Miłosierdzia.
Ruch Equipes Notre-Dame został założony w 1939 roku przez francuskiego duchownego, ks. Henri Caffarela. W Polsce istnieje od 2002 roku i zrzesza ok. 370 małżeństw.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.