Licheń: siedem lat od beatyfikacji o. Stanisława Papczyńskiego
16 września 2014 | 13:02 | ra Ⓒ Ⓟ
16 września 2007 roku był szczególnym dniem dla Zgromadzenia Księży Marianów i dla Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Siedem lat temu sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone wyniósł na ołtarze Sługę Bożego o. Stanisława Papczyńskiego, założyciela mariańskiego zgromadzenia.
W Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej jest kilka miejsc poświęconych bł. o. Stanisławowi Papczyńskiemu. W dolnej części bazyliki znajduje się kaplica jego imienia z relikwiami błogosławionego oraz ołtarz, przy którym kard. Bertone celebrował Mszę św. beatyfikacyjną. W centralnej części kaplicy znajduje się obraz bł. o. Stanisława Papczyńskiego, a z tyłu kaplicy wystawa upamiętniająca uroczystość beatyfikacyjną. Na placu przed bazyliką, nieopodal dzwonnicy, wznosi się wykonany z brązu pomnik błogosławionego poświęcony w 1994 r. przez ówczesnego nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Józefa Kowalczyka.
Imię bł. o. Stanisława Papczyńskiego nosi także hospicjum stacjonarne prowadzone przez licheńskie Sanktuarium, będące wotum dziękczynnym Zgromadzenia za dar beatyfikacji.
Ponadto w każdy drugi czwartek miesiąca w bazylice głównej odprawiana jest Msza św. w intencji kanonizacji o. Papczyńskiego oraz w intencjach polecanych przez wiernych za jego wstawiennictwem.
Zgromadzenie Księży Marianów jest najstarszym istniejącym do dziś, powstałym na ziemiach polskich, męskim katolickim zgromadzeniem zakonnym. Marianów spotkać można w kilkunastu krajach świata, m.in. na Litwie, Łotwie, Białorusi, Ukrainie, Słowacji, Czechach, Kazachstanie, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Brazylii, Rwandzie, Kamerunie i na Filipinach, gdzie pełnią różne posługi: od pracy parafialnej i misyjnej po posługi w sanktuariach. W Polsce posługują w kilkunastu miejscowościach – m.in. w Grudziądzu, Górze Kalwarii, Warszawie, Lublinie czy Licheniu Starym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.