Licheń: 80 tys. osób zwiedziło Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego
02 lipca 2011 | 20:03 | ra Ⓒ Ⓟ
Prawie 80 tysięcy osób odwiedziło Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym. Dziś mija rok od otwarcia placówki i udostępnienia zbiorów wszystkim, którzy interesują się historią i kulturą Polski minionych wieków.
Wśród zwiedzających znaleźli się m. in. byli uczniowie gimnazjum w Fawley Court w Anglii, gdzie przez laty była przechowywana kolekcja nim wróciła do Polski.
„Goście, z których się najbardziej cieszymy to osoby, które były kiedyś związane z Fawley Court. Niektórzy spośród nich rozmawiają z pracownikami muzeum. Mieliśmy osoby, które były z Fawley Court bardzo emocjonalnie związane i bardzo przeżyły to, że muzeum zostało wywiezione z Anglii i będąc w Polsce z wizytą u rodziny przyjechali do Lichenia, aby zobaczyć jak to muzeum wygląda. I cieszyli się z tego, że ta ekspozycja jest tak profesjonalnie poprowadzona i pokazana” – powiedziała Irena Wawrzyniak, koordynująca prace w muzeum.
Licheńskie muzeum to nie tylko ekspozycje przygotowane do biernego zwiedzania. Istnieje możliwość zapoznania się z eksponatami nieco bliżej. Można to uczynić za pomocą dotykowych paneli multimedialnych, które pozwalają przyjrzeć się zgromadzonym starodrukom z bliska. Najczęściej urządzenia te są wykorzystywane podczas tzw. lekcji muzealnych. Uczniowie, którzy do tej pory przyjeżdżali do Lichenia na szkolną wycieczkę teraz mogą połączyć przyjemne z pożytecznym. Specjalnie dla nich bowiem pracownicy muzeum prowadzą zajęcia, z których młodzi ludzie dowiadują się wielu ciekawych rzeczy zarówno o samych eksponatach, jak i działalności placówki.
„Od początku istnienia muzeum mieliśmy ok. 40 lekcji muzealnych. Co ciekawe, najpopularniejszym tematem spośród wielu, które zaproponowaliśmy szkołom, była lekcja zwyczajna zatytułowana "Poznajemy muzeum". Polega ona na tym, że uczestnicy tej lekcji przyjeżdżają tutaj po to, żeby nauczyć się czym jest muzeum, co to jest eksponat, jak są dzielone eksponaty, czym się zajmuje muzealnik, jak się zachowujemy w muzeum.” – dodała p. Wawrzyniak.
W kolekcji znajdują się m.in. starodruki polskie i obce od XVI do XVIII wieku, listy i autografy królewskie, rękopisy pisarzy polskich z epoki romantyzmu, pozytywizmu i Młodej Polski. Szczególnie cenne są dwie kolekcje broni białej – europejskiej i wschodniej, kolekcja obrazów olejnych europejskich mistrzów XVII-XVIII wieku, bulle papieskie, dokumenty królewskie od Władysława Jagiełły do Stanisława Augusta Poniatowskiego, pamiątki więźniów sowieckich łagrów i obozów hitlerowskich.
Po wojnie cała kolekcja ks. Jarzębowskiego została wywieziona z Polski do posiadłości Księży Marianów w miejscowości Fawley Court w Anglii. Po kilkudziesięciu latach eksponaty powróciły do Polski a od 2 lipca 2010 można je podziwiać na niemal 1000 m2 powierzchni w muzeum Licheniu, które mieści się tuż nad prezbiterium bazyliki. Wejście główne znajduje się tylnej części świątyni.
Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego można zwiedzać od wtorku do piątku w godzinach: od 10.30 do 16.30.
W sobotę od 10.00 – 18.00 , w niedzielę natomiast od 8.00 do 16.00
Wstęp do muzeum jest dla wszystkich zwiedzających jest bezpłatny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.