Licheń: uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
15 sierpnia 2015 | 16:54 | ra Ⓒ Ⓟ
W przypadającą 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znaną także jako święto Zaśnięcia Matki Bożej, niemal 5 tysięcy wiernych modliło się w licheńskiej bazylice podczas głównej sumy odpustowej o godz. 12.00. Centralnej Eucharystii przewodniczył Bronisław Dembowski, biskup senior diecezji włocławskiej.
Uroczystości ku czci Matki Bożej Wniebowziętej w Licheniu rozpoczęły się 14 sierpnia pierwszymi nieszporami przy ołtarzu koronacyjnym w starej części Sanktuarium. Nabożeństwu połączonemu z Mszą św. i procesją eucharystyczną wokół placu koronacyjnego i kościoła parafialnego przewodniczył bp Bronisław Dembowski. Słowo do wiernych wygłosił ks. Michał Kozak, marianin posługujący w podwarszawskim Sulejówku. Mówił w nim o doświadczeniu śmierci i o osobie Maryi, która jest przywoływana w ostatnim ziemskim tchnieniu jako ta, która wstawia się za nami u Boga.
Główne uroczystości odpustowe rozpoczęły się dziś o godz. 12:00 w bazylice. Podobnie jak wczoraj, także i dziś przewodniczył im bp Bronisław Dembowski. Na początku Eucharystii głos zabrał ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz licheńskiego Sanktuarium, który powitał licznie przybyłych na uroczystości wiernych a także głównego celebransa. Dziękując za obecność wyjaśnił, że to dzięki wstawiennictwu bpa Dembowskiego Licheń mógł gościć samego Jana Pawła II.
Homilię do zgromadzonych w licheńskiej świątyni wiernych wygłosił ks. Michał Kozak. W słowie skupił się na osobie Maryi. „Maryja Wniebowzięta jest najpiękniejszym owocem chrystusowego zwycięstwa. Niebo jest otwarte. Niebo ma serce w postaci Matki Bożej. Niebo jest otwarte bo w niebie mamy Matkę” – mówił kaznodzieja.
„Ta uroczystość jest wpisana w historię naszej ojczyzny, w historię bitew, kiedy to polskie oręże stawało po stronie dobra, ale także w obronie wiary” – mówił homileta.
Przywołując czytanie z listu do Koryntian powiedział, że „chodzi o złamanie starego dziedzictwa, które rozlało grzech”. Pomimo upływu wielu lat ta bitwa dokonuje się dziś, w naszych sercach. Odnosząc się z kolei do dzisiejszej Ewangelii wg św. Łukasza kaznodzieja powiedział, że „Magnifikat” jest hymnem będącym zwierciadłem duszy Maryi. Jest on swego rodzaju „wybuchem” radości Maryi z faktu, że ma Ona swój udział w historii zbawienia.
Przed zakończeniem Najświętszej Eucharystii bp Dembowski poświęcił rośliny, zioła i pierwociny ziemi. Ostatnim elementem Mszy św. odpustowej była procesja eucharystyczna. Uroczystości ku czci Matki Bożej Wniebowziętej zakończą się dziś drugimi nieszporami.
Dzisiejsze święto ma szczególny wymiar dla Lichenia oraz okolicznych miejscowości. Począwszy od roku 1967, w którym kard. Stefan Wyszyński koronował koronami papieskimi Obraz Matki Bożej Licheńskiej, 15 sierpnia przybywają do Lichenia rzesze pielgrzymów, zarówno z całej Polski, ale także z okolicznych miejscowości. Warto wspomnieć piesze pielgrzymki z Konina, Kramska i Gosławic, które przybywają w tym czasie do Lichenia, aby uczestniczyć w uroczystościach ku czci Bożej Rodzicielki.
Uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Wniebowziętej uświetnił licheński chór mieszany Virtus Dei pod dyrekcją pana Czesława Fijałkowskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.