Licheń: warsztaty dziennikarskie „Kościół bez tajemnic” (zapowiedź)
03 kwietnia 2013 | 16:48 | ra Ⓒ Ⓟ
O doświadczeniu budowania kościelnego czasopisma, o „kościółkowości” oraz o tym, dlaczego katolicy milczą, gdy w mediach pojawiają się trudne tematy – dyskutować będą uczestnicy warsztatów dziennikarskich „Kościół bez tajemnic”, które w dniach 18-20 kwietnia odbędą się w Licheniu.
Tegoroczne warsztaty noszą nazwę „Kościół a media”. O powodach podjęcia tego tematu mówi ks. Piotr Kieniewicz, rzecznik prasowy licheńskiego sanktuarium, jeden z organizatorów spotkania.
„Kościół nie tylko funkcjonuje w świecie mediów instytucjonalnie – jako nadawca lub wydawca. Kościół jest obecny w mediach, ponieważ znaczną część środowiska dziennikarskiego stanowią ludzie wierzący, którzy niekiedy stają wobec problemu napięć pomiędzy wymogami etycznymi a oczekiwaniami pracodawców i odbiorców. Nasza konferencja jest próbą refleksji nad różnymi płaszczyznami spotkania Kościoła ze światem mediów. Jej celem jest pomóc dziennikarzom lepiej tę rzeczywistość rozumieć, ale też dobrze odpowiadać na zauważane problemy i wyzwania”.
W tym roku licheńska konferencja będzie siódmą z kolei. Jej organizatorem jest Biuro Prasowe Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w Licheniu Starym. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Radio Watykańskie, tygodnik „Gość Niedzielny” oraz miesięcznik „Uważam Rze”.
Wśród prelegentów znajdą się m.in. Tomasz Machała, redaktor naczelny portalu „NaTemat.pl” (Czy katolik ma obowiązek w mediach (w pracy) promować swoją wizję świata?), ks .Marek Gancarczyk, redaktor naczelny tygodnika „Gość Niedzielny” (Doświadczenie budowania kościelnego czasopisma: Gość Niedzielny. Potrzebna decyzja z góry?), dr Karolina Janiszewska z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (Dlaczego w mediach katolickich nie ma normalnych reklam?) oraz Dariusz Winek z BGŻ (Co musiałoby być, by katolickie medium było atrakcyjne inwestycyjnie?).
W trakcie wykładów przewidziany jest także czas na dyskusje na temat poruszanych zagadnień. Dodatkowym elementem urozmaicającym czas uczestnikom warsztatów będzie dyktando o licheńskim sanktuarium przygotowane przez ks. Wiesława Przyczynę, wykładowcę homiletyki w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II oraz członka Rady Programowej Podyplomowego Studium Retoryki w Instytucie Filologii Polskiej UJ w Krakowie.
Zgodnie z tradycją licheńska konferencja odbędzie się w całości w Domu Pielgrzyma ARKA położonym nieopodal bazyliki mniejszej pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Konferencja jest adresowana do dziennikarzy zarówno świeckich, jak i katolickich, którzy są zainteresowani tematyką religijną.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.