Licheń: XI Ogólnopolska Pielgrzymka Sybiraków
16 czerwca 2011 | 16:15 | ra Ⓒ Ⓟ
Ponad 600 byłych zesłańców syberyjskich wraz z rodzinami i przyjaciółmi wzięło udział 16 czerwca w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Sybiraków do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Centralnym punktem uroczystości była Msza św. w licheńskiej bazylice, której przewodniczył abp Jan Paweł Lenga.
Uroczystości rozpoczęły się przy Pomniku Sybiraków znajdującym się na placu przed bazyliką mniejszą Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Przedstawiciele poszczególnych okręgów Związku Sybiraków złożyli pod pomnikiem kwiaty jako wyraz pamięci i hołdu dla tych, którzy nie wrócili z zesłania. Następnie wszyscy w modlitewnym skupieniu przeszli do świątyni, aby wziąć udział w południowej Mszy św.
Eucharystii przewodniczył abp Jan Paweł Lenga, dla którego była to szczególna uroczystość, gdyż przez wiele lat pracował jako biskup Diecezji Karaganda w Kazachstanie, miejscu zsyłki wielu Polaków.
W homilii nawiązał do „Golgoty Wschodu”, jak często określana jest Syberia, jako jednej ze stacji drogi krzyżowej w dziejach polskiego narodu. „Gromadzimy się dziś w tej wspaniałej świątyni Matki Bożej Licheńskiej, aby podziękować Bogu za wszystkie łaski, którymi nas obdarza. Zwłaszcza wy, Sybiracy, którzy przeżyliście gehennę Sybiru, pragniecie podziękować za to, że było wam dane wrócić z nieludzkiej ziemi do ojczyzny” – mówił.
O swoim sześcioletnim pobycie na Syberii opowiadała jedna z uczestniczek pielgrzymki. „Na Syberię zostałam wywieziona w lutym 1940, a do Polski wróciłam w maju 1946 roku. Bogu dziękuję, że przeżyliśmy tam sześć długich lat. Była nas trójka dzieci, mama i babcia z dziadkiem. Moi dziadkowie zmarli na Syberii. Do Polski wróciłam z mamą i rodzeństwem. Mama pracowała w kołchozie, czasami udało jej się coś przynieść do domu i dzięki temu przetrwaliśmy” – mówiła Janina z Wałcza.
Po zakończonej Mszy św. został odnowiony akt zawierzenia Sybiraków Matce Bożej Licheńskiej. W imieniu byłych zesłańców odczytał go ks. Edward Florczyk, marianin posługujący w licheńskim sanktuarium, który także był zesłany na Sybir.
Ogólnopolska Pielgrzymka Sybiraków do Matki Bożej Licheńskiej sięga roku 2000. W Licheniu został wtedy zbudowany Monument Sybirackiego Znaku Pamięci. Jest to obelisk z figurą zatroskanego Chrystusa z koroną cierniową na głowie. W dolnej części pomnika widnieje herb Związku Sybiraków oraz nazwy poszczególnych oddziałów zrzeszających byłych zesłańców. Od 2000 r. Ogólnopolska Pielgrzymka Sybiraków jest stałym punktem w kalendarzu wydarzeń odbywających się licheńskiego sanktuarium, na którą rokrocznie w czerwcu przybywa kilkuset byłych zesłańców syberyjskich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.