Licheń: za Chrystusa i Kościół – modlitwa w 153. rocznicę urodzin bł. Jerzego Matulewicza
13 kwietnia 2024 | 20:18 | Justyna Zacharek, Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu | Licheń Ⓒ Ⓟ
O kanonizację bł. Jerzego Matulewicza, w 153. rocznicę jego narodzin, modlono się dziś w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Po głównej Mszy Świętej odbyła się także modlitwa w kaplicy poświęconej Odnowicielowi Zgromadzenia Księży Marianów, opiekunów licheńskiego sanktuarium.
Jerzy Matulewicz (Matulaitis) urodził się 13 kwietnia 1871 roku w Lugine koło Mariampola (Litwa). Podczas pracy na Akademii Duchownej w Petersburgu poznał ks. Wincentego Sękowskiego, ostatniego żyjącego marianina. Wcześniej zakon uległ kasacie ogłoszonej przez carat. Matulewicz w 1909 roku na ręce ks. Sękowskego złożył potajemnie śluby zakonne, postanawiając odnowić zgromadzenie oraz pozyskać nowicjuszy. Kiedy umierał, 18 lat później, w 13 mariańskich domach zakonnych żyło już ponad 300 zakonników.
Od 1911 roku do końca życia pełnił funkcję generała Zgromadzenia, a w 1918 roku został mianowany przez papieża Benedykta XV biskupem wileńskim.
Nawiązując do historii życia błogosławionego Jerzego, do odczytanej Ewangelii, jak i życia Matki Bożej, ks. Adam Stankiewicz, przewodniczący głównej Mszy Świętej powiedział, że wiara otwiera drogę Bogu do ludzkiego serca, daje pewność, że On przy nim jest. K
Przełożony licheńskiej wspólnoty zakonnej, podkreślał w homilii ufność w Bożą Opatrzność, jaka cechowała błogosławionego Jerzego Matulewicza. – Całkowicie ufając Bogu, można stać się świadkiem Jego cudów w swoim życiu. One nie muszą być spektakularne, choć takich czasem oczekujemy, jadąc do jakiegoś sanktuarium. Czy nie jest cudem to, że tutaj jesteśmy, zgromadzeni przez Jezusa? – pytał duchowny.
Po Mszy Świętej udano się do kaplicy mariańskiej, która mieści się we wschodniej nawie bazyliki. Modlono się tam w intencji kanonizacji bł. Matulewicza oraz samego Zgromadzenia Księży Marianów.
W kaplicy znajdują się relikwie bł. Jerzego i przedstawiający go obraz. Wizerunek został namalowany przez gdańskiego artystę, Pawła Domaszewicza. Pobłogosławiono go 29 sierpnia 2020 r., w 111. rocznicę odnowienia i reformy Zgromadzenia Księży Marianów. Przeniesienie relikwii błogosławionego i umieszczenie ich w kaplicy miało miejsce 25 czerwca 2023 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.